Wiadomości

ABW zatrzymała poszukiwanego listem gończym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na warszawskim Okęciu mężczyznę poszukiwanego listem gończym od września 2019 r. Był on poszukiwany m.in. w związku ze śledztwem dotyczącym nienależnych zwrotów podatku VAT dokonywanych przez Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu. Szacowane straty Skarbu Państwa wynoszą prawie 22 mln zł.

Do zatrzymania doszło 24 sierpnia 2022 r. Zatrzymany mężczyzna był osobą kontrolującą działalność zagranicznych spółek „słupów” działających w ramach karuzeli podatkowej. Ich zadaniem był fikcyjny zakup maszyn od polskich dostawców otrzymujących z tego tytułu zwroty podatku VAT, a następnie ponowna ich sprzedaż do Polski. Działalność grupy przestępczej, w której uczestniczył zatrzymany mężczyzna, doprowadziła do strat Skarbu Państwa w wysokości prawie 22 mln złotych. Jej członkowie próbowali ponadto wyłudzić dalsze środki w kwocie prawie 5 mln złotych, czemu jednak udało się zapobiec.

Zatrzymany mężczyzna był poszukiwany czerwoną notą Interpolu oraz kilkudziesięcioma listami gończymi przez jednostki Policji z terenu całego kraju. Zatrzymany od dwóch lat ukrywał się i stosował zabiegi mające na celu zmylenie organów ścigania. Część pozyskanych informacji wskazywała, iż mógł ukrywać się również poza granicami kraju. Ostatecznie funkcjonariusze ABW ustalili, że poszukiwany przebywa na terenie Warszawy. W toku przeprowadzanych czynności ustalono czas, w którym miał się pojawić na terenie Portu Lotniczego Warszawa – Okęcie, co w efekcie umożliwiło jego zatrzymanie.

Mężczyźnie postawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posługiwania się stwierdzającymi nieprawdę dokumentami oraz pomocnictwa i usiłowania wyłudzenia nienależnych zwrotów podatku VAT w łącznej kwocie prawie 9 mln złotych.

Aktualnie mężczyzna, zgodnie z wcześniejszą decyzją Sądu, przebywa w areszcie śledczym, gdzie oczekuje na przeprowadzenie czynności z jego udziałem. Śledztwo, w ramach którego do chwili obecnej przedstawiono zarzuty już 60 osobom, prowadzi katowicka Delegatura ABW pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!