Wiadomości

ABW rozbiła grupę wyłudzającą mieszkania od seniorów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła grupę, która wyłudzała nieruchomości od osób starszych i tych w złej sytuacji materialnej. Ta grupa dzięki ABW przestała istnieć – mówił na antenie TVP Info rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jeden z aresztowanych to m.in. notariusz, z którego usług korzystali Daniel B. i Rafał K. Inny członek grupy, Wojciech S., jest podejrzany o nabycie nieruchomości w Warszawie, Podkowie Leśnej i Tarczynie na podstawie podrobionych pełnomocnictw. S. posługiwał się sfałszowanymi dokumentami tożsamości.

– Notariusz był kluczową osobą w tej grupie przestępczej, to on prowadził do tego, że nieruchomości były przekazywane do łańcucha spółek handlowych, zakładanych na potrzeby tego procederu – tłumaczył Żaryn w TVP Info.

Rzecznik ministra potwierdził, że na razie chodzi o kilkanaście nieruchomości i milionowe obroty finansowe. – Mamy świadomość, że sprawa jest poważna i wiele nowych informacji może wyjść jeszcze na jaw. Część osób może być również zastraszona i nadal o nich nie wiemy – dodaje.

W procederze zawierano fikcyjne umowy pożyczek z przywłaszczeniem na zabezpieczenie i fikcyjne umowy o tzw. rentę hipoteczną, w wyniku których dochodziło do sprzedaży nieruchomości należących do wytypowanych przez Daniela B. osób. Daniel B. i Rafał K. zakładali liczne spółki prawa handlowego oraz rachunki bankowe na osoby starsze celem uzyskania pożyczek bankowych na te osoby oraz zakamuflowania dalszej odsprzedaży przejętych nieruchomości. 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!