Wiadomości

ABW rozbiła gang „łowców mieszkań”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne cztery osoby, które zajmowały się wyłudzaniem nieruchomości od osób starszych, chorych, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej – podaje portal tvp.info. Od początku roku zatrzymano już kilkanaścioro członków mafii.

Stołeczna Prokuratura Okręgowa wraz z ABW zebrali dowody przeciw Piotrowi B., Tomaszowi Z., Aldonie S. i Rafałowi S. ws. wyłudzania mieszkań w Warszawie.

Czwórkę partnerów zatrzymano. Usłyszeli zarzut dotyczący obrotu nieruchomościami pochodzącymi z przestępstwa w celu uniemożliwienia stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia. Podejrzanych zwolniono do domów po ówczesnym zastosowanie dozoru policyjnego i poręczenia majątkowego.

Od początku roku ABW i warszawscy śledczy rozpracowują grupę, która w latach 2013-16 wyłudzała mieszkania od osób starszych, chorych i pozostających w trudnej sytuacji materialnej. Liderami grupy mieli być Daniel B. i Rafał K.

– Proceder polegał m.in. na zawieraniu z pokrzywdzonymi znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej umów pożyczek, zabezpieczonych wekslowo i hipotecznie, a następnie uzyskiwaniu za pomocą podstępnych zabiegów prawa własności tych nieruchomości, przenoszenie ich na spółki prawa handlowego i odsprzedaży ich osobom trzecim, zamieszanym w przestępczy proceder. Powyższe działanie nie byłoby możliwe bez współudziału notariusza dokonującego czynności notarialnych dotyczących nieruchomości będących przedmiotem przestępstw – komentował prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik  Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!