Wiadomości

Abp Wiktor Skworc apeluje o odwołanie „Klątwy” w Chorzowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Arcybiskup Katowicki i duszpasterze miasta Chorzów wzywają do podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy. Komunikat jest reakcją na spektakl „Klątwa”, zaplanowany na dzień 3 sierpnia br. w chorzowskim Teatrze Rozrywki.

Publikujemy treść komunikatu:

Jako ludzie wierzący, a zarazem obywatele – mieszkańcy województwa śląskiego – jesteśmy oburzeni i zasmuceni planowanym wystawieniem na scenie chorzowskiego teatru skrajnie kontrowersyjnego spektaklu „Klątwa”.

Jako obywatele – ponieważ jesteśmy świadkami przekroczenia granic wolności artystycznej, która nie szanuje już tego, co wartościowe i święte dla współobywateli.

Jako wierzący – ponieważ planowane przedstawienie w sposób niegodny, obraźliwy i świętokradczy traktuje postacie, symbole i treści, które dla człowieka wierzącego są najwyższymi wartościami i treścią życia. 

Górny Śląsk jako region, którego etos zawsze harmonijnie łączył sferę społeczną i religijną, przywiązany do wartości chrześcijańskich – katolickich i ewangelickich – a w przeszłości także żydowskich, ma stać się miejscem, w którym publicznie może dojść do ich bluźnierczego i świętokradczego sponiewierania. Ta świadoma prowokacja będzie sfinansowana ze środków publicznych, na które wszyscy pracujemy i powierzamy naszym przedstawicielom – w tym przypadku Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego – do zagospodarowania dla wspólnego dobra, a nie do jego dewastacji.

Stwierdzamy z całą stanowczością, że spektakl „Klątwa” nie służy budowaniu dobra wspólnego, bo zaburza pokój społeczny i jawnie demonstruje brak szacunku decydentów – dyrektora teatru i rady programowej – dla tradycji religijnej obywateli i wrażliwości wierzących, przeciw czemu wyrażamy zdecydowany sprzeciw.

Domagamy się poszanowania ogólnie przyjętych norm i uwzględnienia etycznego wymiaru wolności słowa i apelujemy o odwołanie prowokacyjnego spektaklu.

Wyrażamy również nadzieję, że odpowiedzialni za dobro wspólne naszej małej Ojczyzny podejmą właściwe kroki, aby Górny Śląsk pozostał miejscem szacunku dla podstawowych wartości, drugiego człowieka i miejscem tworzenia kultury wartości.

Wobec zaistniałej sytuacji wzywamy wszystkich wiernych i duszpasterzy chorzowskich parafii do podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy. Niech dzień świadomie zaplanowanej prowokacji będzie dla wiernych miasta Chorzów i dla wiernych całej archidiecezji katowickiej dniem pokuty, modlitwy i ekspiacji – wynagrodzenia Panu Bogu.

Musimy też wezwać możnego wstawiennictwa św. Floriana, który z woli mieszkańców i samorządu miasta Chorzów stał się ich patronem przed Bogiem, aby ochronił miasto i jego mieszkańców przed zamętem i skutkami złego posiewu spektaklu „Klątwa”. 

„Święty Boże, święty mocny, święty i nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami…”.

† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki
Katowice, 27 lipca 2017 r.

Przed budynkiem Teatru Rozrywki zaplanowany jest protest:

Powstrzymajmy deprawację kultury – protest pod Teatrem Rozrywki w Chorzowie

Apelujemy o liczny udział w proteście.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!