Wiadomości Wiara

Abp Skworc: Polskość na Śląsku udało się przechować przez wieki dzięki używanej w domach gwarowej formie języka polskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uczcie macierzyństwa odpowiedzialnego i trzeźwego – apelował do uczestniczek Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc. Hierarcha wspomniał też o świętowaniu na Górnym Śląsku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Wasza obecność tutaj świadczy o tym, że wyrosłyście w chrześcijańskich domach pełnych Ducha: w domach pełnych wiary, mądrości, dobra i pobożności maryjnej. Tego uczcie wasze córki i wnuczki! Uczcie dzieci i młodzież macierzyństwa przyjmującego życie i strzegącego życia; macierzyństwa rozumianego jako misja i powołanie; macierzyństwa przekazującego wiarę, wartości i kulturę oraz umiłowanie ojcowizny i ojczyzny. Uczcie zwłaszcza macierzyństwa odpowiedzialnego i trzeźwego – powiedział abp Skworc.

– Musimy sobie raz jeszcze uświadomić, że alkohol jest trucizną, a świadomość skutków picia alkoholu przez kobiety w stanie błogosławionym jest kluczowa. Trzeba, abyśmy wszyscy, a środowisko kobiet w szczególności, o tym pamiętali i wspierali kobiety w stanie błogosławionym, pomagając im trwać w pełnej abstynencji od alkoholu w jakiejkolwiek formie – dodał.

Hierarcha wspomniał też obchodzoną w tym roku 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Nasze świętowanie tu, na Górnym Śląsku, będzie przedłużone aż do roku 2022. Oficjalne włączenie Górnego Śląska do macierzy dokonało się bowiem symbolicznym aktem przejścia wojska polskiego na Górny Śląsk przez most na Brynicy w Szopienicach w pamiętnym dniu 20 czerwca 1922 roku. Trzeba przypomnieć, że te wydarzenia poprzedziły trzy powstania śląskie i plebiscyt, który zdecydował o przyłączeniu przez Ligę Narodów części Górnego Śląska do Polski – wskazał.

Jak mówił, polskość na Śląsku udało się przechować przez wieki również dzięki używanej w domach gwarowej formie języka polskiego, „której się nie wstydzimy”. – Potrafimy mówić i po polsku i gwarą, bo to – jak mówi prof. Miodek – „skamielina języka polskiego”, język, który zachował pierwotne formy i piękno polszczyzny – podkreślił abp Skworc.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!