Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski: Polska jest najważniejsza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Są takie prawdy, które domagają się ich jednoznacznego głoszenia – a do nich należy: Polska jest najważniejsza – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski 3 maja w katedrze na Wawelu.

Uroczysta Eucharystia, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, połączona z Aktem Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej, sprawowana była w intencji Ojczyzny. W homilii, arcybiskup przypomniał, że 3 maja 1791 roku król Stanisław August Poniatowski podpisał „Ustawę Rządową”, zwaną Konstytucją 3 Maja.

– Przez 123 lata rozbiorów, aż do 1918 roku, zaborcy robili wszystko, aby wyrwać ją z pamięci Polaków. Natomiast kolejne pokolenia najbardziej szlachetnych synów narodu polskiego, „urodzonych w niewoli i okutych w powiciu”, heroicznie starały się o to, aby nie tylko o tym testamencie Ojczyzny nie zapomnieć, ale przeciwnie, aby go w swym życiu urzeczywistniać – podkreślił metropolita i przypomniał słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego, który wielokrotnie zwracał uwagę, że byt państwa polskiego jest uzależniony od powrotu do korzeni, których należy szukać w języku, kulturze i historii Polski.

– Dzisiaj przeżywamy dzień szczególny – 229. rocznicę Konstytucji 3 Maja. Dzisiaj przeżywamy też szczególny czas – setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II Wielkiego, jak również stulecie Bitwy Warszawskiej. Oczekujemy ponadto beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, odłożonej w czasie na skutek pandemii (…). Raz jeszcze powróćmy do rozważań na temat prawdy i w świetle osądu naszych narodowych dziejów, dokonanego przed laty przez kardynała Karola Wojtyłę i kardynała Stefana Wyszyńskiego, dopowiadamy: Są takie prawdy, które domagają się ich jednoznacznego głoszenia – a do nich należy: Polska jest najważniejsza – zaznaczył.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!