Wiadomości

Abp Jędraszewski: od zmartwychwstania Chrystusa Kościół żyje nową rzeczywistością

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Zmartwychwstanie Chrystusa odwróciło porządek mijania – przechodzimy od śmierci do pełni życia – mówił abp Marek Jędraszewski podczas liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze na Wawelu.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę na trzy słowa, które radykalnie zmieniły bieg tego świata. Najpierw anioł oznajmił niewiastom, że Jezus zmartwychwstał. Potem sam Chrystus pozdrowił kobiety słowem „witajcie”, które z łaciny można też tłumaczyć jako „radujcie się”. Polecił im, by oznajmiły uczniom, żeby wrócili do korzeni, do Galilei, gdzie wszystko się zaczęło.

– Trzeba znowu iść do Galilei, by na tamte wydarzenia spojrzeć w nowym już świetle, w świetle zmartwychwstania i ostatecznego zwycięstwa nad śmiercią, grzechem i szatanem – mówił metropolita krakowski zaznaczając, że w tym nowym świetle trzeba spojrzeć także na całe dotychczasowe dzieje Izraela.

Podkreślił, że Chrystus jawi się jako nowy Mojżesz, który wybawia z niewoli grzechu i przeprowadza od śmierci do życia – jego krzyż staje się zwycięskim znakiem, dzięki któremu wszyscy mają nadzieję na życie wieczne. Zmartwychwstanie wskazuje na nową dynamikę świata stworzonego przez Boga. Zmartwychwstanie wypełnia też proroctwo Ezechiela o nowym sercu i nowym duchu dla tych wszystkich, którzy wierzą w Chrystusa.

– Wszystko dlatego, że został odwrócony porządek mijania – przechodzimy od śmierci do pełni życia. Oczekujemy ponownego przyjścia Pana, żyjemy nadzieją Paruzji, żyjemy oczekiwaniem chwały Bożych dzieci – mówił abp Marek Jędraszewski wskazując na nową rzeczywistość, którą żyje Kościół od momentu zmartwychwstania Chrystusa.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!