Wiadomości Wiara

Abp Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Katedrze na Wawelu trwa ingres abpa Marka Jędraszewskiego. Główną częścią ceremonii było odczytanie bulli papieskiej z decyzją o nadaniu arcybiskupowi funkcji metropolity krakowskiego. Odczytanie bulli i mszę świętą poprzedziła procesja nowego metropolity do wawelskiej katedry. Początek ingresu oznajmił dzwon Zygmunt.

 

Podczas uroczystości przy ołtarzu głównym odczytana została bulla papieża Franciszka z 8 grudnia ub.r. o mianowaniu abp. Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim. Na ramiona metropolity nałożono haftowany perłami i złotą nicią Racjonał św. Jadwigi, zakładany na wyjątkowe uroczystości religijne przez arcybiskupów krakowskich.

 

Następnie nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchini przekazał metropolicie pastorał – symbol władzy pasterskiej – i odprowadził do katedry, która jest symbolem urzędu biskupa diecezjalnego. Siedzącemu na katedrze abp. Jędraszewskiemu przedstawiciele duchowieństwa i wiernych złożyli homagium, czyli akt czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.

 

– Drodzy Bracia i Siostry – Księża Kardynałowie, Biskupi, Kapłani, osoby życia konsekrowanego, wierni świeccy – wszyscy tworzący Lud Boży Kościoła Krakowskiego, proszę Was z całego serca: podejmijcie wraz ze mną radosny trud głoszenia współczesnemu światu Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka – zaapelował w homilii nowy metropolita krakowski.

 

– Ukazujcie prawdę o Chrystusie Królu, przejmująco wyrażoną przez św. Brata Alberta w obrazie Ecce Homo, gdzie korona naszego Pana mówi o Jego niezmiernym cierpieniu, a Jego obolałe oblicze nakazuje kierować nasze serce ku każdemu biednemu, cierpiącemu i skrzywdzonemu człowiekowi; idźcie z nadzieją na spotkanie młodych, którzy tak niedawno podczas Światowych Dni Młodzieży zachwycili nas czystością swojego spojrzenia i entuzjazmem wiary – prosił metropolita.

 

Dotychczasowy metropolita łódzki, abp. Marek Jędraszewski na stanowisku metropolity krakowskiego zastąpił kardynała Stanisława Dziwisza, który – zgodnie z prawem kanonicznym – po ukończeniu 75 lat przeszedł na emeryturę.

 

W uroczystości w Katedrze Wawelskiej biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło, duchowieństwo i wierni.

 

Do Katedry może wejść ok. 2 tys. wiernych. Pozostali chętni mogą oglądać ingres na telebimie na zewnątrz. Na placu przed Katedrą zmieści się ok. tysiąca wiernych. Przebieg uroczystości transmituje TVP1 i TVP Info. Relację z uroczystości można oglądać także na stronie internetowej tvpstream.tvp.pl.

 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!