Wiadomości

Abp Jędraszewski: nie dajmy sobie wyrwać opłatka z rąk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W czasie świątecznego spotkania w Operze Krakowskiej abp Marek Jędraszewski życzył, by nowy rok dla całej małopolskiej społeczności był „czasem miłości, pokoju i nadziei, że mimo tylu trudności i wyzwań, razem ze Zbawicielem świata zwyciężymy”.

Spotkanie opłatkowe województwa małopolskiego w Operze Krakowskiej rozpoczęło się od kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Abp Marek Jędraszewski ze wzruszeniem opowiadał, że jako chłopiec i ministrant przez cały rok oczekiwał tego śpiewu, bo tak zawsze rozpoczynała się Pasterka w Poznaniu. – Wstańcie, obudźcie się, pójdźcie, zobaczcie – Zbawiciel się narodził – mówił o słowach kolędy metropolita krakowski.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że dwa minione lata, które naznaczone były pandemią, były czasem wytężonej pracy służb, gdy reszta społeczeństwa musiała być zamknięta w swoich domach. Drugi akt wojny na Ukrainie rozpoczęty w lutym tego roku sprawił, że polskie domy się otwarły. – Wszyscy staliśmy się niezwykle aktywni, by przyjąć, by obdarzyć ciepłem, dobrocią, uśmiechem, ale także bardzo materialnie wspomóc ludzi, którzy z wielkim przerażeniem przybywali tutaj szukając spokojnego kawałka ziemi dla siebie – mówił abp Marek Jędraszewski.

– Życzę wszystkim Państwu, z całego serca, i tych pięknych wspomnień sięgających wigilii domowych, i tej gotowości by wstawać i iść, bo wzywają do pomocy, i tej radości znalezienia Boga – składał życzenia metropolita wyrażając nadzieję, że radością i pokojem, który przynosi Pan Jezus, podzielimy się z najbliższymi zarówno w rodzinach, jak i w miejscach pracy. Arcybiskup zaznaczył, że wyrazem tego jest dzielenie się opłatkiem. – Nie możemy dopuścić do tego, by z tego zwyczaju dzielenia się opłatkiem nas okradziono, nie możemy dać sobie wyrwać opłatka z naszych rąk. Mamy z odwagą brać go do rąk po to, by się nim dzielić – dodał, zachęcając zwłaszcza do składania sobie życzeń w noc wigilijną, by była „pełna pokoju, pełna dobroci – noc, która rozświetla kolejne dni”.

Metropolita życzył także, by nowy rok dla całej małopolskiej społeczności był „czasem miłości, pokoju i nadziei, że mimo tylu trudności i wyzwań, razem ze Zbawicielem świata zwyciężymy”.

Wojewoda małopolski złożył życzenia w imieniu administracji rządowej. – Niech Opatrzność Boża czuwa i wspiera każdego z was, wasze rodziny i bliskich. Niech łączy nas wspólnota małopolska, wspólnota ludzi o otwartych sercach, wspólnota ludzi, którzy mogą na sobie polegać. To jest wielki dar, a także wielkie zobowiązanie nas wszystkich – mówił Łukasz Kmita.

Marszałek województwa małopolskiego, składając świąteczne i noworoczne życzenia, podziękował abp. Markowi Jędraszewskiemu za wspólne realizowanie różnych projektów oraz za homilie, w których metropolita „precyzyjnie określa granice między cywilizacją dobra i cywilizacją zła, między cywilizacją życia i cywilizacją śmierci”. – To nam wszystkim naprawdę bardzo pomaga w podejmowaniu mądrych decyzji – powiedział Witold Kozłowski.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!