Wiadomości Wiara

Abp Jędraszewski: Najważniejszego wymiaru Adwentu nie może przesłonić tylko przygotowywanie wiktuałów oraz kupowanie prezentów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mszę św. z okazji patronalnego święta Kongregacji Kupieckiej odprawił dziś w kościele św. Barbary w Krakowie abp Marek Jędraszewski. Czas Adwentu jest również okresem szczególnej komercji bożonarodzeniowej, przestrzegł metropolita krakowski apelując: „Nie można dać się pochłonąć zabieganiu, które sprawia, że z horyzontu naszego myślenia i postępowania giną istotne sprawy”.

Hierarcha podkreślił, że oczekiwanie na przyjście Pana domaga się serca czystego i gotowego na wołanie Boże.

– Na Jego spotkanie trzeba przyjść z osobistej świętości ducha i pobożności. Dlatego tak ważne jest to codzienne staranie, by być bez plamy i bez skazy, by być przepełnionym Bożym pokojem – powiedział metropolita krakowski.
 
Zachęcał do tego, by czas adwentowego oczekiwania był wypełniony nawróceniem i pokutą.

– Chodzi o to, aby chwila, kiedy weźmiemy do ręki biały opłatek była momentem, w którym nie tylko ten opłatek będzie bez plamy i skazy, ale takie też będą nasze serca – powiedział.
 
Dodał, że najważniejszego wymiaru Adwentu nie może przesłonić tylko przygotowywanie wiktuałów oraz kupowanie prezentów.

– Ważną rzeczą jest, by ten czas adwentowy nie był momentem, w którym trzeba pokonywać kolejne trudności, wznosić się i opadać oraz krążyć. Niech to będzie czas wypełniony staraniem o to, aby Bóg znalazł prostą drogę do naszych serc – podkreślił.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że już obecnie w niektórych sklepach można usłyszeć słowa kolęd, dodając, że jest na to jeszcze za wcześnie.
 
Krakowska Kongregacja Kupiecka jest społeczną organizacją samorządu zawodowego przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Jest ona spadkobierczynią instytucji założonej w 1410 r. przez Jerzego Morsztyna, która skupiała najbardziej zamożnych kupców handlujących suknem, miedzią i ołowiem. Podstawowym jej zadaniem była obrona i popieranie kupieckich interesów.

/KAI/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!