Wiadomości

Abp Gądecki: “Trzeba patrzeć z szacunkiem na ofiary, jakie ponieśli Polacy ratując Żydów”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

-Trzeba patrzeć z szacunkiem na ofiary, jakie ponieśli Polacy ratując Żydów – ocenił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, odnosząc się do międzynarodowego sporu dotyczącego uchwalonej przez Polskę nowelizacji ustawy o IPN.

Przewodniczący KEP podkreślił, że fakt, iż obozy śmierci działające w czasie II wojny światowej na ziemiach okupowanej Polski były obozami niemieckimi, „jest sprawą oczywistą”. Dodał, że Izrael w to nie wątpi. Ks. Arcybiskup zwrócił też uwagę na naszych rodaków, którzy przyszli z pomocą Żydom.

– Trzeba patrzeć z szacunkiem na ofiary, jakie ponieśli Polacy ratując Żydów. Dla Żydów to może być ciągle za mało, czyli zbyt mało było Polaków ich ratujących i zbyt dużo obojętności wobec losu żydowskiego, tylko tu trzeba pewnie patrzeć na to, że to wszystko było w warunkach nadzwyczajnych; w warunkach wojny, gdzie każdy, kto ratował Żydów mógł znaleźć się razem ze swoją rodziną w obozie albo mógł znaleźć po prostu śmierć, jak rodzina Ulmów. Ludzie byli tego świadomi – zaznaczył ks. abp Gądecki.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!