Wiadomości

Tureckie meczety w Holandii chcą uciszenia Wildersa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Fundacja grupująca 144 funkcjonujące w Holandii tureckie meczety domaga się, aby Twitter usunął konto przywódcy PVV, Geerta Wildersa.

Turecka i Islamska Federacja Kultury (TICF) uważa, że ​​szereg wpisów Wildersa jest sprzecznych z warunkami korzystania z Twittera. Jeśli Twitter nie zastosuje się do ich żądań i nie zablokuje konta holenderskiego polityka, fundacja pozwie Twitterado sądu – zapowiada prawnik Ejder Kose w rozmowie z gazetą AD.

Planują oni wnieść powództwo przeciwko Twitterowi w czterech krajach islamskich: Turcji, Maroku, Pakistanie i Indonezji. Wiele rzeczy, o których powiedział Wilders, jest karalne w tych krajach, powiedział Kose.

„Twitter udostępnia Wildersowi platformę do rozpowszechniania swojej propagandy nienawiści na całym świecie. Oznacza to, że nie tylko Wilders, ale także Twitter, podlega karze w tych krajach. Świat jest większy niż Holandia” – powiedział prawnik.

Kose wspomniał o tweecie opublikowanym we wrześniu 2017 r. przez Wildersa, w którym napisał on:

„Prawda: Mohammed jest wzorem dla ponad miliarda muzułmanów. A Mohammed był pedofilem, masowym mordercą, terrorystą i szaleńcem.”

Turecka Dyrekcja ds. Religijnych, przy której afiliowana jest TICF, złożyła pozew przeciwko Wilderowi za film zamieszczony na Twitterze, w którym mowa, iż islam to dyskryminacja, przemoc i terror. Kończy się on słowami „Islam to śmierć” z kartami spływającymi krwią.

Prokurator nie wniósł oskarżenia wobec Wildersa za film:

„Mój klient, TICF, uznał to za niezrozumiałe. Dlatego zaczęliśmy szukać innych sposobów na powstrzymanie Wildersa. Jeśli prawo karne okazało się nieskuteczne, spróbujmy sięgnąć o prawo cywilne” – powiedział Kose AD.

„Wilders systematycznie rani muzułmanów i legitymizuje przemoc. Regularnie przekracza granicę tego, co powinno być dozwolone” – stwierdził Kose.

Pozostaje pytanie, czy wpisy i filmiki zamieszczane przez Geerta Wildersana Twitterze, choć nielegalne w czterech wymienionych przez Kose krajach, są nielegalne w Holandii. W żadnym z tych krajów nie ma przy tym dostępu do Twittera, dlatego też prawo obowiązujące w czterech krajach islamskich wydają się nieistotne.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!