Wiadomości

W południowym Egipcie archeolodzy odkryli posąg przedstawiający sfinksa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W południowym Egipcie archeolodzy odkryli posąg przedstawiający sfinksa, wykuty z piaskowca w okresie panowania dynastii Ptolemeuszy (304-30 r. p.n.e.) – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Odkrycia dokonano na terenie świątyni w Kom Ombo w prowincji gubernatorskiej Asuan, podczas wykopalisk związanych z próbami obniżenia wód gruntowych w rejonie starożytnej świątyni.

Świątynia powstała jako pojedynczy obiekt kultu Sobka w czasach panowania faraona Totmesa III (ok. 1458-1425 r. p.n.e.) z XVIII dynastii (1550-1292 r. p.n.e.). W czasach ptolemejskich została rozbudowana, tworząc symetryczną, podwójną świątynię, poświęconą dwóm boskim triadom, w skład których wchodziły egipskie bóstwa: Sobek, Hathor i Chonsu oraz Horus, Taneset-nofret i Panebtaui.

– Posąg sfinksa odkryto w południowo-wschodniej części świątyni, w tym samym rejonie, gdzie dwa miesiące wcześniej odkryto dwa kamienne reliefy przedstawiające faraona Ptolemeusza V Epifanesa, który władał Egiptem w latach 204-180 p.n.e. – poinformował Mostafa Waziri, sekretarz generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu.

Posąg sfinksa, lwa leżącego na brzuchu z uniesioną ludzką głową, został wykuty z bloku piaskowca w taki sposób, że prostokątna podstawa stanowi integralną całość z ciałem sfinksa.

Znalezisko zachowało się w dobrym stanie i będzie poddane zabiegom konserwacyjnym i szczegółowym badaniom.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!