Polska Świat Wiadomości

Pasażerowie lecący z Polski do Izraela otrzymają książkę dotycząca stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pasażerowie inauguracyjnego lotu Rzeszów – Tel Aviv -12 marca br. – otrzymają od Instytutu Pamięci Narodowej publikacje Mateusza Szpytmy o losach Polaków i Żydów w Polsce okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej.

Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią nowe połączenie na trasie Rzeszów – Tel Aviv. Tym samym Rzeszów dołączy do portów regionalnych Wrocławia, Gdańska, Lublina i Poznania, które już posiadają takie połączenia.

– Uczestnicy inauguracyjnego lotu 12 marca o godz. 6.10 otrzymają publikację wiceprezesa IPN dra Mateusza Szpytmy “The risk survival”, w której autor w sposób syntetyczny przedstawia losy Polaków i Żydów w Polsce okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej – powiedziała w czwartek Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego oddziału Instytutu.

Książka Szpytmy skupia się na pomocy, jakiej Polacy udzielali Żydom podczas Holokaustu. Pokazuje wysiłki Polskiego Państwa Podziemnego i powołanej przez nie Rady Pomocy Żydom “Żegota”, a także działania zwykłych ludzi, którzy na własną rękę, ryzykując życie, ratowali od zagłady swoich żydowskich współobywateli.

Publikacja szczególną uwagę poświęca wsi Markowa na Podkarpaciu, w której ukrywało się 25 Żydów. Punktem kulminacyjnym książki są wydarzenia 24 marca 1944 r., kiedy za pomoc Żydom Niemcy zabili Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich sześcioro małych dzieci, a także wszystkich, których w swoim gospodarstwie ukrywali – osiem osób z rodzin Szallów i Goldmanów.

Źródło: radiozet.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!