Wiadomości

Apel IPN do mieszkańców Wileńszczyzny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Instytut Pamięci Narodowej poszukuje na Wileńszczyźnie krewnych osób, które zginęły podczas wojen lub w latach stalinizmu, a miejsce ich spoczynku jest nieznane. Poszukiwane są też osoby mające informacje o nieznanych miejscach pochówków ofiar totalitaryzmu.

Apel z prośbą o kontakt w tej sprawie opublikowali w sobotę pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk.

„Zajmujemy się poszukiwaniem i identyfikacją polskich obywateli, którzy zginęli w latach 1917–1956, a ich miejsca spoczynku są nieznane. Świadkowie tragicznych wydarzeń II wojny światowej i terroru stalinowskiego odchodzą, lecz my wierzymy, iż możliwości, jakie daje dzisiejsza nauka pozwolą w przyszłości na odnalezienie, identyfikację i godny pochówek ofiar spoczywających w nieznanych mogiłach” – podkreślili dr Dominika Siemińska i Michał Nowak z IPN.

„Dlatego apelujemy: jeżeli są Państwo krewnymi osób, które zginęły podczas wojen lub w latach terroru stalinowskiego, a miejsce ich spoczynku jest nieznane, jeżeli posiadają Państwo informacje o nieznanych miejscach pochówków ofiar faszyzmu i komunizmu. Prosimy o kontakt” – dodali pracownicy biura. Podali też do siebie kontakt: dr Dominika Siemińska – e-mail: [email protected]; Michał Nowak – e-mail: [email protected]. Więcej informacji o poszukiwaniach IPN na terenach wschodnich województw II Rzeczypospolitej znajduje się na stronie www.poszukiwania.ipn.gov.pl.

W drugiej połowie maja pracownicy Wydziału Kresowego IPN wraz z grupą historyków przebywali na Litwie. Celem ekspedycji były przygotowania do prac poszukiwawczych na obszarze działalności okręgów AK Wilno i Nowogródek. Przeprowadzono rekonesans w miejscach zaplanowanych prac, w miejscach planowanych powtórnych pochówków oraz prowadzono poszukiwania i weryfikowano informacje dotyczące kolejnych miejsc wymagających podjęcia ekshumacji.

Kolejny etap prac prowadzony będzie od lipca br. Podjęte również zostały działania mające na celu rozpoczęcie współpracy z Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy w zakresie identyfikacji żołnierzy wileńskiej Armii Krajowej i polskiego podziemia antysowieckiego na Wileńszczyźnie zamordowanych i pochowanych na terenie wileńskiego Tuskulanum.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!