Wiadomości

77 tys. cudzoziemców w roku 2018 nie dostało zgody na przekroczenie polskiej granicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 77 tys. cudzoziemców, którzy w ubiegłym roku stawili się do kontroli granicznej, nie otrzymało zgody na przekroczenie polskiej granicy – poinformowała PAP rzecznik prasowy Straży Granicznej por. Agnieszka Golias. Najwięcej odmów wjazdu wydano obywatelom Ukrainy.

Z danych Komendy Głównej Straży Granicznej wynika, że w ubiegłym roku funkcjonariusze SG wydali 77,2 tys. odmów wjazdu do Polski. Najwięcej na granicy z Ukrainą (48,8 tys.), z Białorusią (prawie 26 tys.) i na granicy z Rosją (1,3 tys.). Najwięcej odmów dotyczyło obywateli Ukrainy (46,7 tys.), Rosji (20,2 tys.) i Białorusi (5,5 tys.).

Rzecznik prasowy Straży Granicznej por. Agnieszka Golias przekazała PAP, że głównymi powodami wydania decyzji o odmowie wjazdu do kraju był brak ważnej wizy lub dokumentu pobytowego, brak dokumentów potwierdzających cel wjazdu i brak wymaganych pieniędzy.

Funkcjonariusze Straży Granicznej w ubiegłym roku zatrzymali na tzw. zielonej granicy 285 osób, które nielegalnie przekroczyły polską granicę. Zatrzymania przeprowadzono na odcinku granicznym z Rosją, Białorusią i z Ukrainą.

Na drogowych przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i z Ukrainą takich prób zanotowano 1173, a na lotniskach 404. Były to głównie osoby, które miały fałszywe wizy, dokumenty lub sfałszowane stemple kontroli granicznej.

Łącznie SG ujawniła 1222 sfałszowane wizy, 153 dokumenty z fałszywymi odciskami stempla kontroli granicznej, 134 fałszywe dowody osobiste i 86 fałszywych paszportów. Fałszywymi dokumentami uprawniającymi do przekroczenia polskiej granicy lub do pobytu w kraju posługiwali się najczęściej Ukraińcy (1138 osób), Rosjanie (145), Białorusini (52.), Syryjczycy (47), Irańczycy (40), Wietnamczycy (22) i Chińczycy (22 osoby).

Ponadto SG kontrolowała legalność pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Z jej danych wynika, że w ubiegłym roku przeprowadzono ponad 19,7 tys. kontroli legalności pobytu, którymi objętych było 45,4 tys. cudzoziemców. Nieprawidłowości dotyczyły 26,5 tys. z nich.

Przeprowadzono również 3,6 tys. kontroli legalności zatrudnienia. W ich wyniku ustalono, że ponad 12 tys. cudzoziemców wykonuje prace niezgodnie z przepisami. Wśród osób najczęściej naruszających przepisy byli obywatele Ukrainy (10,6 tys. osób), Mołdawii (400), Białorusi (370) i Gruzji (246 osób).

W 2018 r. funkcjonariusze SG odprawili 52,3 mln osób. 36 mln z nich to obcokrajowcy. Ponad 21,6 mln odpraw przeprowadzono na granicy z Ukrainą, 8,9 mln na granicy z Białorusią i 3,5 mln na granicy z Rosją. Z kolei 18 mln osób odprawiono w portach lotniczych. Strażnicy graniczni odprawili łącznie około 10 mln samochodów osobowych, z czego ponad połowę na granicy z Ukrainą, oraz ponad 1,9 mln samochodów ciężarowych, z czego ponad milion na granicy z Białorusią. Odprawiono także prawie 262 tys. autobusów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!