Historia Wiadomości

75. rocznica operacji „Ostra Brama” na wileńskiej Rossie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„To jest miejsce święte. To jest jedno z tych miejsc, które kształtowało i kształtuje naszą tożsamość. To jest jedno z tych miejsc, bez których nie można zrozumieć dziejów Rzeczypospolitej. To jedno z tych miejsc, które tworzą nasz polski kod kulturowy – grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej i serce twórcy niepodległej Polski marszałka Józefa Piłsudskiego” – powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości na Rossie, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Weterani II wojny światowej, politycy i społecznicy oddali hołd poległym w lipcu 1944 roku w walkach o wyzwolenie Wilna spod okupacji niemieckiej. Szef Urzędu ds. Kombatantów podkreślił, że Józef Piłsudski był wychowawcą nie tylko pokolenia tych, którzy wywalczyli Polsce niepodległość w 1918 r. i bronili jej

przed nawałą bolszewicką, ale także pokolenia Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Przypomniał też słowa marszałka zainspirowanego dziełami Juliusza Słowackiego, że „rzeczą żołnierza jest stworzyć dla ojczyzny piorun co błyska, a gdy trzeba – uderzy”.

„I wierni temu przesłaniu byli ci, którzy 75 lat temu, w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku, rozpoczęli bój o Wilno. Bój zakończony zawieszeniem biało-czerwonej flagi na wzgórzu zamkowym 13 lipca 1944 roku” – powiedział Kasprzyk, przypominając też, że na Rossie pochowani są obok siebie żołnierze AK i żołnierze broniący Polski w pierwszych latach po 1918 r.

Podczas uroczystości głos zabrali również pochodzący z Wilna sędzia Bogusław Nizieński – weteran AK i Narodowej Organizacji Wojskowej, w latach 1999-2004 Rzecznik Interesu Publicznego oraz kapitan Stanisław Poźniak ps. „Furman” – prezes Klubu Weteranów Armii Krajowej w Wilnie.

Sędzia Bogusław Nizieński apelował do młodzieży o zachowanie pamięci: „Nam nie wolno o tym zapomnieć, że swojej polskiej ojczyźnie į miastu nad Wilią życie oddali, bo taki na nas ciąży chrześcijański į patriotyczny obowiązek, dlatego też zwracam się w tym momencie do Was młodzieży z apelem, abyście Wy, młodzi, gdy nas już nie stanie w wypełnianiu tego patriotycznego obowiązku, nas zastąpili”.

Medalem „Pro Bono Poloniae” szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk uhonorował osoby zasłużone dla upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych i krzewienie postaw patriotycznych. Oznaczeni zostali: ks. Józef Aszkielowicz, ppłk Stanisława Kociełowicz, mjr Ireneusz Hurynowicz, kpt Edward Klonowski, kpt Józef Nowik, kpt Alfons Rodziewicz, kpt Franciszek Szamrej, kpt Stanisław Poźniak, por. Zbigniew Daszkiewicz oraz Halina Wysocka-Cieszko, Anna Cywińska-Kowalewska. Medalami „Pro Patria“ uhonorowani zostali Dariusz Żybort, Alicja Klimaszewska i Artur Ludkowski.

Więcej:
http://www.wilnoteka.lt/tresc/75-rocznica-operacji-ostra-brama-na-rossie?fbclid=IwAR0262tn3FA109OhFPoJzaEn8rpW2iJlCNVTryeKx3jNkWER2blpDhw5hwA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!