Wiadomości

700.000 nielegalnych migrantów przebywa obecnie w Libii. Ilu z nich dotrze do Europy?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Libijski minister spraw wewnętrznych Chalid Mazen powiedział na spotkaniu z brytyjskim sekretarzem obrony Benem Wallace’em i sekretarzem ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Jamesem Cleverly’m w Trypolisie, że w Libii przebywa około 700.000 nielegalnych imigrantów. Dodał, że Libia ma problem z uporaniem się ze zjawiskiem nielegalnej imigracji.

Mazen powiedział, że przed Libią stoją wyzwania związane z bezpieczeństwem, gospodarcze i polityczne, które związane są z kwestią przezwyciężenia kryzysu migracyjnego, przy czym jego kraj oczekuje tu pomocy krajów europejskich, ponieważ są one docelowymi krajami dla imigrantów, a Libia jest tylko miejscem pośrednim.

Chalid Mazen dodał nadto, że libijskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oczekuje wsparcia technicznego w walce z terroryzmem, handlem ludźmi i nielegalną migracją, zwłaszcza przeznaczonego wsparcia patroli pustynnych w celu zabezpieczenia granic zgodnie z umowami międzynarodowymi podpisanymi z Europą i Komisją Europejską.

Powtórzył, że Libia będzie stabilnym krajem dzięki wysiłkom rządu jedności narodowej i MSW z pomocą krajów sąsiednich, dodając, że strategiczne położenie Libii wymaga wsparcia dla stabilności, „co jest priorytetem dla MSW. z pomocą Wielkiej Brytanii, która również została dotknięta napływem imigrantów”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!