Wiadomości

543 tys. nauczycieli zapisało się na szczepienia przeciw COVID-19

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mamy już 543 tys. nauczycieli zgłoszonych do szczepień. W I etapie zarejestrowało się 275 tys. Termin na zgłoszenia mija dziś o północy! – poinformowało na twitterze Ministerstwo Edukacji i Nauki.

– Mamy ponad 2,5 mln wykonanych szczepień, z czego ponad 1,69 mln to szczepienia 1. dawką. Te dane potwierdzają, że trzymamy się założonego scenariusza, czyli 3 mln szczepień do końca 1. kwartału – poinformował dziś szef KPRM Michał Dworczyk.

– Odnotowaliśmy tylko 2 364 niepożądane odczyny poszczepienne. Warto podkreślić, że ponad 84 proc. to NOP o charakterze łagodnym, 15 proc. o charakterze poważnym i 0,7 proc. o charakterze ciężkim. Każdy taki przypadek jest analizowany – dodał Dworczyk.

– Ograniczenie dostaw i zmiany harmonogramu, które wprowadzają producenci szczepionek, są trudne. Mimo to, jesteśmy w lepszej sytuacji niż niektóre kraje, bo możemy prowadzić szczepienia w sposób płynny – tłumaczył szef KPRM.

– Początkowo mieliśmy deklarowane 14 mln dawek szczepionki do końca 1. kwartału, następnie liczba ta spadła do poniżej 6 mln, ostatnio wzrosła do nieco pow. 8 mln. Elastyczną logistyką staramy się minimalizować problemy w punktach szczepień – zauważył Dworczyk.

– Dziś aktualna liczba szczepionek dostarczonych w 1. kwartale to ponad 8 mln. Jeżeli producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań, będzie to oznaczało, że możemy zaszczepić więcej niż 3 mln osób w 1. kwartale – dodał.

– Do 7 marca chcemy zakończyć szczepienia nauczycieli. Od 7 marca rozpoczniemy szczepienia uzupełniające kadry medycznej. Grupa 0 będzie szczepiona, zgodnie z wytycznymi, szczepionką AstraZeneca. 15 marca rozpoczniemy szczepienia osób przewlekle chorych, czyli grupy 1b. W ok. tydzień powinniśmy zaszczepić całą tę grupę. Zgodnie z wytycznymi, będzie ona szczepiona szczepionkami Pfizera i Moderny – tłumaczył.

– 2 marca rozpoczniemy szczepienia grupy 1c, czyli służb mundurowych oraz szczepienia pacjentów pomiędzy 60 a 65 rokiem życia. Obie te grupy będą szczepione szczepionką AstraZeneca – mówił Dworczyk.

/twitterr/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!