Gospodarka Polska Wiadomości

500-złotowy banknot z Sobieskim wkrótce trafi do obiegu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niedługo do obiegu trafi nowy banknot – o nominale 500 złotych. Znajduje się na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Ma on zamykać serię „Władcy polscy”.

 

Doradca zarządu do spraw szkoleń i ekspertyz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Aleksandra Grynkiewicz tłumaczy, że na banknot trzeba będzie przygotować portfel większych rozmiarów, gdyż jest większy niż pozostałe nominały.

 

Podkreśla również, że banknot posiada cały system zabezpieczeń i jest na bardzo wysokim poziomie technologicznym. Zastosowano je „chociażby z racji swojej wartości”.

 

Menedżer do spraw banknotów Jerzy Dziemidowicz wskazuje, że nowy banknot szatą graficzną zbliżony jest do tego o nominale 200 złotych. Ma domykać serię „Władcy Polscy”, więc nawiązuje do pozostałych banknotów. Założenie było takie, by te banknoty stanowiły całą serię estetycznie i graficznie zbliżoną do siebie.

 

Dziemidowicz zdradza, że banknot z królem Sobieskim jest „najlepiej zabezpieczony z całej serii”. Dowodzi jednak, że banknoty polskie zabezpieczane są bardzo starannie, ale w różny sposób. Nieco inny jest poziom zabezpieczeń na tych o nominale 10 i 20 złotych – zbliżony do siebie, zbliżony na banknotach 50 i 100 złotych i zbliżony na banknotach 200 i 500 złotych.

 

Seria banknotów „Władcy polscy” zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha została wprowadzona do obiegu w 1995 roku. W ramach tej serii na banknotach znaleźli się do tej pory polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów, w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary.

 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!