Wiadomości

5 osób zatrzymano w sprawie wyłudzeń środków z tarczy finansowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pięć osób zatrzymanych w związku ze śledztwem prowadzonym wspólnie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Chodzi o wyłudzenie blisko 3 mln zł z programu tzw. tarczy finansowej.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie prowadzi wspólnie z Mazowieckim Urzędem Celno-Skarbowym w Warszawie postępowanie dotyczące podejrzenia wyłudzenia subwencji przez szereg podmiotów gospodarczych z Polskiego Funduszu Rozwoju. Śledztwo zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Krajowej Administracji Skarbowej.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że w 2020 roku szereg mazowieckich i śląskich firm działających w branży usługowej, na podstawie poświadczającej nieprawdę dokumentacji, wyłudziło blisko 3 mln zł subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Ustalenia śledczych wskazują, że w ramach prowadzenia działalności gospodarczych wystawiali nierzetelną dokumentację, która umożliwiła uzyskanie subwencji od Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. z tzw. tarczy finansowej.

W oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy w ostatnich dniach współpracujące ze sobą służby zatrzymały pięciu przedsiębiorców. Czynności przeprowadzono na terenie Warszawy, Szczecina, Zawiercia, Olsztyna i Bielsko-Białej.

Dwie z zatrzymanych osób usłyszały zarzuty niekorzystnego rozporządzenia mieniem Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. oraz usiłowania ukrycia przestępczego pochodzenia pozyskanych w ten sposób środków. Trzy pozostałe osoby usłyszały zarzuty fakturowe tj. wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami.

W ramach akcji przeszukano także 20 obiektów, mogących mieć związek z działalnością podmiotów gospodarczych. Wobec dwóch zatrzymanych sąd orzekł tymczasowy areszt na trzy miesiące, a wobec dwóch prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe.

Dodatkowo prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na kwotę 2,9 mln zł.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!