Wiadomości

5 lipca sekretarz stanu USA uda się do Korei Północnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyruszy w czwartek do Korei Płn. w celu prowadzenia rozmów dot. denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem – poinformował w poniedziałek Biały Dom.

„Aby kontynuować ważne dzieło denuklearyzacji na Półwyspie Koreańskim, Sekretarz Stanu Pompeo wyruszy do Korei Północnej w dniu 5 lipca, aby spotkać się z przywódcą Korei Północnej i jego zespołem” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Po szczycie Trump-Kim w Singapurze amerykański prezydent zapowiadał, że denuklearyzacja Korei Płn. rozpocznie się „bardzo szybko”, choć w podpisanym przez obu przywódców oświadczeniu zabrakło konkretnego harmonogramu tego procesu. Donald Trump informował również, że Pjongjang jest skłonny zniszczyć „ważny ośrodek” testów silników rakietowych.

Wątpliwości komentatorów wzbudził również fakt, że w oświadczeniu nie znalazł się wymóg, by denuklearyzacja była możliwa do weryfikacji, co Waszyngton uznawał wcześniej za podstawowy warunek. Donald Trump zapewniał po szczycie, że USA będą miały w Korei Płn. „wielu ludzi”, którzy zweryfikują postępy.

Mimo braku szczegółowych informacji dotyczących ewentualnej umowy nuklearnej Seul i Pjongjang kontynuują działania dyplomatyczne w celu poprawy stosunków. Obie strony rozmawiały ostatnio na temat przywrócenia łączności wojskowej, planowanym spotkaniu krewnych rozdzielonych w czasie wojny koreańskiej oraz możliwości odbudowy połączeń kolejowych między dwiema Koreami.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!