Wiadomości

40 tysięcy złotych za niesegregowanie odpadów?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na portalu i.pl, we wtorek, 24 stycznia, mieszkańcy jednego z budynków przy ul. Walecznych otrzymali ostrzeżenie. Czerwoną kartkę na pojemnik ze szkłem przyznała im firma wywożąca odpady. I choć większość bydgoszczan stosuje się do zasad segregacji, ukarani zostaną wszyscy.

W ostatnim czasie Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa “Jedność” poinformowała, że firma Corimp odbierająca odpady kolejny raz w związku z nieprawidłową segregacją śmieci przyznała czerwoną kartkę na pojemnik przeznaczony na szkło. Przy kolejnym takim ostrzeżeniu na dany pojemnik zostanie nałożona kara w wysokości 40 tys. zł dla mieszkańców budynku przy ul. Walecznych 6. “Prosimy potraktować sytuację poważnie, segregować śmieci zgodnie z przepisami oraz – jeżeli ktoś posiada taką wiedzę – o informację, kto dokonał danego przewinienia” – czytamy w komunikacie spółdzielni.

Jak potwierdza Grzegorz Dudziński, prezes RSM Jedność, należy pamiętać, że w przypadku niesegregowania śmieci przez nawet jedną osobę, odpowiedzialność jest zbiorowa, a co za tym idzie – konsekwencje finansowe ponoszą wszyscy mieszkańcy danego bloku.

Tego rodzaju ostrzeżenia na pojemnikach „krytycznych” obowiązują na terenie całego miasta. Jak przypomina Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, w Bydgoszczy działa system czerwonych kartek, które pozostawiane są przez firmę odbierającą odpady w przypadku niewłaściwej segregacji. Odpady z danego, problemowego pojemnika są wówczas odebrane dopiero po czasie, w dniu odbioru odpadów zmieszanych.

– Konsekwencją takiego działania, jeśli będzie powtarzalne, może być podwyższenie opłaty za wywóz odpadów aż trzykrotnie – podkreśla Marta Stachowiak. Jak dodaje, mieszkańcy segregują odpady coraz lepiej, ale w dalszym ciągu niezbędna jest edukacja w tym zakresie.

– Najwięcej problemów występuje w przypadku segregacji bioodpadów. Znaczna ich część nadal trafia do pojemników na odpady zmieszane lub jest wyrzucana do „brązowych” pojemników, ale w workach. Do pojemników na szkło również odpady powinny być wyrzucane bez worków. Należy pamiętać, że do pojemników na zmieszane odpady nie powinny trafiać odpady, które powinny być wyrzucane do „kolorowych” pojemników. To również jest błędna segregacja odpadów – wyjaśnia Marta Stachowiak.

Więcej:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!