Wiadomości

40 kolejnych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej dziś w Augustowie złożyło przysięgę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

40 kolejnych Terytorialsów złożyło w niedzielę w Augustowie (Podlaskie) przysięgę. Zasilą oni 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej, która liczy już ponad 2 tysiące żołnierzy.

Przysięga ochotników do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się na Placu Zygmunta Augusta w centrum Augustowa. Uczestniczyło w niej także 10 żołnierzy rezerwy. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych oraz rodziny żołnierzy.

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński pogratulował wszystkim wojskowym złożonej w niedzielę przysięgi.

”Ta przysięga zobowiązuje. Wypowiedzieliście bardzo ważne słowa” – dodał Jarosław Zieliński.

„Jesteście spadkobiercami chlubnej, heroicznej tradycji Armii Krajowej. Jesteście spadkobiercami żołnierzy niezłomnych, tego antykomunistycznego powojennego powstania, tych żołnierzy, którzy nie zgodzili się na udawaną, pozorowaną polską niepodległość, którzy podjęli walkę o niepodległość prawdziwą, pełną i rzeczywistą” – powiedział wiceszef MSWiA.

Jarosław Zieliński dodał, że cieszy się, iż ta przysięga odbyła się w Augustowie.

„Ziemia Augustowska jest szczególnie doświadczona cierpieniem i walką o wolność. Bo przecież tu była obława augustowska, a obława augustowska to nic innego jak dalsza część represji wobec żołnierzy poakowskiego podziemia. Obchodząc Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych tutaj w Augustowie jednocześnie jesteśmy uczestnikami przysięgi tych żołnierzy, którzy do tej tradycji wprost nawiązują. To bardzo symboliczne i wymowne” – mówił wiceminister Zieliński.

Przysięga w Augustowie jest drugą w tym roku przysięgą w podlaskiej brygadzie. Wśród 40 żołnierzy, którzy złożyli przysięgę jest 9 kobiet. Jak poinformował PAP oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Łukasz Wilczewski, kolejna przysięga odbędzie się w kwietniu.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych – obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Mają ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi, a ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań WOT w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. Formowanie wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się w 2017 r.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!