Wiadomości Wiara

140. rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Główne uroczystości 140. rocznicy objawień maryjnych i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej odbędą się w dzisiaj w Gietrzwałdzie. Organizatorzy spodziewają się, że we mszy głównej uczestniczyć będzie ok. 100 tys. pielgrzymów.

140 lat temu w Gietrzwałdzie Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej, miała przemówić do nich po polsku i polecić odmawianie modlitwy różańcowej. Objawienia w Gietrzwałdzie były początkiem przebudzenia świadomości narodowej miejscowych Warmiaków (pozostających w zaborze pruskim). Zostały jako jedyne w Polsce uznane przez kościół katolicki. 

Jak powiedział wójt Gietrzwałdu Jan Kasprowicz, w tym roku organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby pielgrzymów. Zazwyczaj w latach jubileuszowych do warmińskiej wioski oddalonej od Olsztyna o 18 kilometrów przyjeżdżało ok. 100 tys. wiernych i tylu pielgrzymów spodziewanych jest w tym roku. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w piątek, ale ich kulminacja nastąpi w niedzielę.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!