Wiadomości

14 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mija 14 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na mocy traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach wraz z naszym krajem do Wspólnoty przystąpiło dziewięć państw, m.in. Czechy, Litwa, Węgry i Słowacja.>/strong>

Proces przystąpienia Polski poprzedziło referendum, gdzie Polacy odpowiadali na pytanie, czy wyrażają zgodę na przystąpienie Polski do UE. Pozytywnie odpowiedziało wtedy ponad 77 proc. głosujących.

W wystosowanym dziś komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że Polska jest najludniejszym i największym powierzchniowo krajem, który przystąpił do UE po 2004 roku.

„W całej Unii polska gospodarka jest 8 największą gospodarką, będąc jednocześnie jedną z najszybciej rozwijających się” – wskazano.

Poseł Dominik Tarczyński z sejmowej komisji ds. UE zauważył, że założyciele UE Alcide de Gasperi i Robert Schumann są kandydatami na ołtarze, ale ich idee zostały zaprzepaszczone, dlatego Unia musi powrócić do korzeni. Jak podkreśla, chciałby, aby UE trwała, ale żeby się zmieniała.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!