Wiadomości

100 mln zł zysków konsorcjum gangsterów „Wołomina” i „Mokotowa”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

17 osób zatrzymanych, zabezpieczenie 12 ciężarówek cystern i 10 luksusowych samochodów o wartości ponad 5 mln złotych, a także ponad 1 mln złotych w gotówce i przedmioty luksusowe. Jest to finał działań funkcjonariuszy olsztyńskiego CBŚP wspieranych przez policjantów z KSP i funkcjonariuszy organów celno skarbowych z warmińsko-mazurskiego.

Zatrzymani byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła co najmniej 40 mln złotych VAT i akcyzy handlując olejem napędowym w krajach Unii Europejskiej.

Policjanci olsztyńskiego CBŚP od roku rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała VAT i akcyzę na handlu olejem napędowym. Funkcjonariusze ustalili, że oszuści – za pośrednictwem fikcyjnych spółek – sprzedają olej napędowy na stacje paliw w Polsce i poza granicami kraju. Według ustaleń policjantów, członkowie grupy mogli wyłudzić co najmniej 40 mln złotych i “wyprać” ponad 100 mln złotych. Kiedy funkcjonariusze ustalili poszczególne osoby zaangażowane w ten proceder, postanowili przystąpić do ich zatrzymania.

W tym samym czasie blisko 300 policjantów, wkroczyło pod wytypowane adresy. Ponieważ policjanci wiedzieli, że niektórzy z oszustów wywodzą się ze starych grup przestępczych (mokotowska i wołomińska), mających na swoim koncie takie przestępstwa jak rozboje i wymuszenia – do ich zatrzymania zaangażowane policyjnych antyterrorystów z Białegostoku, Olsztyna i BOA.

Podczas skoordynowanych działań zatrzymano 17 osób, w tym organizatorów procederu. Policjanci i funkcjonariusze przeszukali lokale należące do członków grupy. Zabezpieczyli 12 ciężarówek cystern o wartości 3,6 mln złotych, 10 luksusowych samochodów wartych 1,6 mln złotych, a także ponad milion złotych w gotówce, złotą biżuterię i luksusowe zegarki. Zabezpieczyli również nośniki danych i dokumenty księgowe.

Na kontach osób zatrzymanych GIIF zabezpieczył 1,2 mln złotych.

Prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie przedstawił oszustom zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej i licznymi przestępstwami karno-skarbowymi, dwie osoby odpowiedzą dodatkowo za kierowanie organizacją przestępczą.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!