Wiadomości

​Rosyjscy żołnierze z bateriami przeciwlotniczymi przybyli do Grodna

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

​Rosyjscy żołnierze z bateriami przeciwlotniczymi przybyli do Grodna, gdzie wspólnie z Białorusinami mają utworzyć ośrodek szkolenia dla sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej obu państw – poinformowało ministerstwo obrony Białorusi na swoim kanale w Telegramie.

– Aby utworzyć wspólne centrum szkoleniowe dla sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej Białorusi oraz Rosji, do Grodna przybyły jednostki przeciwlotnicze sił rakietowych Federacji Rosyjskiej – napisał resort w mediach społecznościowych.

3 września z kolei na lotnisko Baranowicze w obwodzie brzeskim ma przylecieć “komponent lotniczy” – samoloty Su-30SM rosyjskich sił powietrznych.

Decyzja o utworzeniu ośrodka zapadła podczas spotkania szefów resortów obrony obu państw 5 marca w Moskwie.

Łącznie planuje się utworzenie trzech ośrodków szkolenia, które powstaną w obwodzie grodzieńskim na Białorusi oraz w obwodach niżnonowogrodzkim, oraz kaliningradzkim w Rosji.

Działania te poprzedzają, aczkolwiek oficjalnie nie są powiązane, rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-2021, zaplanowane na 10-16 września, które będą się odbywały przy polskiej granicy. Według zapowiedzi w manewrach weźmie udział ponad 200 tys. żołnierzy.

Kilka dni temu rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow w rozmowie z agencją Interfax powiedział, że Rosja może przesłać na Białoruś systemy przeciwlotnicze S-400 Triumf, by zacieśnić relacje. Wcześniej Mińsk wyrażał chęć ich zakupienia.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!