Gospodarka Polska Wiadomości

Polska ma najwyższe ceny gazu. Nie tylko w Europie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według raportu International Gas Union, Polska ma obecnie najwyższe hurtowe ceny gazu ziemnego na świecie. W 2024 roku było to średnio ponad 15 USD/MMBTU (Million British Thermal Unit). To stawki zdecydowanie wyższe niż np. Czechach i Austrii, które nie mają nawet dostępu do morza.

Polska ma najwyższe ceny gazu na świecie. Są one ponad trzy razy wyższe niż światowa średnia i niemal siedem razy droższe niż w Stanach Zjednoczonych Jak donosi portal Energetyka24, średnia cena gazu w Europie to 11,52 USD/MMBTU. Jest najwyższa cena na świecie, ale gdy spojrzymy na to, jak ceny kształtują się w poszczególnych państwach naszego kontynentu, to właśnie Polska ma najwyższe ceny.

Wszystko wskazuje, że taki poziom cen jest bezpośrednim skutkiem wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu po unijnych sankcjach, nałożonych na Moskwę. Pod spodem jest jednak coś więcej. Uzależnienie europejskiego oraz polskiego systemu gazowego od Rosji związane było w dużej mierze z niemieckim programem Energiewende, który zakładał zacieśnianie współpracy między Berlinem a Moskwą. Stąd np. gazociągi Nord Stream.

W praktyce koszt ten ponoszą polskie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe, zwiększając wydatki na ogrzewanie. Ma to także bezpośredni wpływ na ceny produktów. Z gazu korzystają m.in. piekarnie, wytwórnie materiałów budowlanych czy zakłady nawozowe. Jakby tego było mało, polski rząd chce jeszcze bardziej utrudnić funkcjonowanie naszego przemysłu opartego o gaz. Pod koniec czerwca Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zajęła się projektem proponującym wprowadzenie dodatkowej opłaty, która obciąży odbiorców przemysłowych – tzw. opłatą gazową.

Firmy te zapłacą dodatkowe opłaty, które na poziomie 10 zł/MWh mogą wynieść rocznie nawet ponad 11 mln zł. Skutki tego będą dwa: wyższe ceny produktów i spadek konkurencyjności rodzimego przemysłu. Rząd Donalda Tuska porzucił 10 lat temu pomysł wydobycia gazu łupkowego, zasłaniając się wysokimi kosztami inwestycji. Dziś ten gaz byłby dla nas wielkim bogactwem, którego eksploatacja jest, jak pokazuje przykład USA, tańsza od wydobycia konwencjonalnego. Jak zwykle zaniedbania poprzedników wychodzą w czasach kryzysów.

Jak widać, zamiast na Rosję, Polska nałożyła sankcje na samą siebie. Podziękujmy za ten stan rzeczy wspaniałym rządom kliki POPiS.

 Polecamy również: Pasożyty w nowym transporcie zboża z Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!