Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego wiceministra skarbu Pawła T. i najważniejszych urzędników ówczesnego Ministerstwa Skarbu Państwa. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvp.info, straty skarbu państwa na samej transakcji sprzedaży spółki Ciech S.A. mogły wynieść ponad 110 mln złotych.
Będzie śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia przez urzędników obowiązków przy podpisywaniu umów koncesyjnych na budowę…
Cztery osoby zatrzymano w Warszawie, jedną w Łodzi i jedną w Krakowie. Funkcjonariusze CBA przeszukują teraz ich mieszkania – mówi Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA. Wszyscy trafią do Katowic, gdzie w Prokuraturze Regionalnej usłyszą zarzuty.
CBA prowadzi śledztwo ws. „niedopełnienia obowiązków i nadużycia udzielonych uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej”. Chodzi o sprzedaż przez Skarb Państwa firmie KI Chemistry, z grupy Kulczyk Investments, 37,9 proc. akcji Ciech za kwotę nie mniejszą niż 619 mln zł. Zdaniem śledczych ceny akcji były zaniżone, czym „wyrządzono państwu szkodę majątkową w wielkich rozmiarach”. Dochodzenie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach przez wrocławską delegaturę CBA.
Wspieraj Fundację Magna Polonia! 
Śledczy szacują, że straty skarbu państwa na samej transakcji sprzedaży spółki mogły wynieść nawet powyżej 110 mln złotych.
CBA przypomina, że już wcześniej, w latach 2016-2017, funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty i dane, analizy, opracowania i notatki w kilku firmach oraz u osób współpracujących z Ministerstwem Skarbu Państwa.
Poza b. wiceministrem zatrzymani zostali byli pracownicy ING, którzy, według śledczych, w 2014 wyceniali Ciech dla MSP pod dyktando biznesmena Jana Kulczyka. Ci urzędnicy to m.in. główny ekonomista MSP w rządzie Donalda Tuska i dyrektorzy departamentu odpowiedzialnego za prywatyzację: Michał M. i Tomasz Z.
O kulisach prywatyzacji Ciechu wspomniał w swojej książce Konrad Lassota, kelner z afery podsłuchowej.
W „Jak podsłuchałem system: Ośmiorniczki, czyli elita na widelcu” ujawnił szczegóły zakulisowych rozmów rządu Donalda Tuska z Janem Kulczykiem w sprawie sprzedaży Ciechu. Kelner z detalami opowiadział o spotkaniach wysłanników byłego premiera z biznesmenem, jak choćby o tym z kwietnia 2014 roku.
Źródło: tvp.info
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!