– To nie jest dla nas nowa sprawa, nie trzeba nam tłumaczyć samego prawa ani jego uzasadnienia. Rozmawialiśmy o tym kanałami dyplomatycznymi od wielu miesięcy. Przyjęlibyśmy z zadowoleniem szanse zrozumienia, że są jakieś inne sposoby podejścia przez Polskę do tej kwestii, które nie prowadziłyby do takich międzynarodowych reperkusji – powiedział w rozmowie z RMF FM ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Paul Jones.
Ambasador Paul Jones, pytany o relacje polsko-amerykańskich nie nazwał sytuacji wokół ustawy o IPN mianem „problemu”, lecz „kwestią”, która dotyczy Izrael i inne kraje świata.
– Chcę to bardzo jasno powiedzieć, że to nie jest tak, że ktokolwiek odbiera Polsce prawo do obrony dobrego imienia, do prowadzenia kampanii przeciwko używaniu tak bolesnych i błędnych sformułowań, jak „polskie obozy śmierci” – powiedział.
Jones mówił również, że „pole do dialogu jest bardzo szerokie”, lecz sam zaznaczył, że Amerykanie zwracali się, by Polska jeszcze raz przeanalizowała swoje podejście do wspomnianej ustawy.
Wspieraj Fundację Magna Polonia! 
– Rozmawialiśmy na ten temat prywatnie, w naszych rozmowach dyplomatycznych przez wiele miesięcy. Nasze stanowisko było jasne. Mówiąc wprost, oczekiwaliśmy że to prawo zostanie zmodyfikowane i pewne uwagi, nasze i innych, zostaną wzięte pod uwagę – powiedział, dodając, że było dla nich „wielką niespodzianką” tak szybkie przyjęcie tego prawa przy okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Nie zabrakło pytania o ustawę 447, tzw. JUST, które może pozwolić organizacjom żydowskim domagania się odszkodowań za mienie ofiar Holokaustu, które nie pozostawiły spadkobierców.
– To prawo nie zostało jeszcze przyjęte przez obie izby Kongresu i podpisane. Ono dotyczy zobowiązania do składania sprawozdań. Kongres sygnalizuje Departamentowi Stanu, że chce szczegółowego sprawozdania na temat wszystkich krajów, w których występuje problem restytucji mienia, w jakim miejscu tego procesu się znajdują. Nie ma tu żadnego mechanizmu sankcji – zapewniał Jones.
/rmf.24.pl, wpolityce.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!