Felietony

Niemcy mają pomysł na integrację imigrantów: wcielą ich wszystkich do wojska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemcy chcą wprowadzić obowiązkową służbę wojskową dla imigrantów. Dodajmy, że służba wojskowa w Niemczech ma charakter ochotniczy, a Niemcy bynajmniej się do niej nie garną. Mówiła o tym sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer w wywiadzie dla grupy medialnej Funke. Jej zdaniem takie rozwiązanie „zwiększyłoby akceptację ludności wobec uchodźców żyjących wśród nas”.

Dyskusja na temat objęcia uchodźców powszechną roczną służbą wojskową lub służbą pracy na rzecz Niemiec w sektorze socjalnym, narodziła się kilka tygodni temu w szeregach CDU. Sekretarz generalna CDU Kramp-Karrenbauer oceniła ten pomysł jako ważny wkład partyjnych dołów w nowy program Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.

Wielu członków CDU opowiada się za zmodyfikowaniem dotychczasowej formy ochotniczej służby wojskowej oraz tzw. “roku socjalnego”, czyli dobrowolnej rocznej pracy w sektorze socjalnym i za objęciem nią także młodych uchodźców i migrantów obojga płci ubiegających się o azyl w Niemczech, wyjaśniła Kramp-Karrenbauer.

Wśród chadeków, dodała, przeważa opinia, że taka służba powinna mieć charakter obowiązkowy. Trudno jednak w tej chwili stwierdzić, czy da się to wprowadzić w życie, ponieważ takie rozwiązanie wielu ludziom może kojarzyć się ze Służbą Pracy Rzeszy. Chodzi tu o model kształtowania postaw obywatelskich przez naukę i pracę, wprowadzony w III Rzeszy pod koniec czerwca 1935 roku. Polegał on na obowiązku półrocznej pracy na rzecz państwa przez młodych mężczyzn, a od września 1939 roku także przez kobiety.

Jak poinformowała dalej sekretarz generalna CDU, rozważane są cztery różne modele takiej służby.

– Jeden z nich będzie elementem naszego programu w następnych wyborach – zapowiedziała, nie podając jednak bliższych szczegółów na ich temat.

Po zniesieniu w 2011 roku w Niemczech zasadniczej służby wojskowej, można zgłaszać się do odbycia służby ochotniczej w wymiarze od 7 do maksymalnie 23 miesięcy. Niezależnie od tego można także dobrowolnie zgłosić się do pracy w sektorze socjalnym, co jest alternatywą wobec, także zniesionej, zastępczej służby wojskowej.

/dw.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!