Polska Wiadomości

Tusk i jego ludzie sfałszowali dokument państwowy. Jest zawiadomienie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Klub parlamentarny PiS poinformował o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez m.in. Donalda Tuska. Chodzi o uchwałę Sądu Najwyższego stwierdzającą ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta, którą 1 lipca podjęła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Ludzie Tuska opublikowali dokument w zmienionej formie, z dopiskami, których nie było w jego oryginalnej wersji.

Tusk i jego ludzie sfałszowali dokument państwowy. Chodzi o treść uchwały Sądu Najwyższego, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw 4 lipca br. Zawiera bowiem fragment, który nie występuje w oryginale zamieszczonym na stronie internetowej Sądu Najwyższego. To obszerny ustęp powołujący się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, kwestionujący niezależność Krajowej Rady Sądownictwa. Bezprawna adnotacja mówi m.in., że orzecznictwo europejskich trybunałów nie pozwala na uznanie składu SN z tej sprawy za „sąd ustanowiony na mocy ustawy”.

Przedstawiciel PiS, były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił, że zmiana ta nie ma podstawy prawnej i stanowi przerobienie dokumentu, opisane w kodeksie karnym. Dodano, że – zgodnie z obowiązującym prawem – podstawą publikacji orzeczeń w Dzienniku Ustaw może być wyłącznie dokument poświadczony za zgodność z oryginałem, opatrzony podpisem elektronicznym osoby uprawnionej, a także odpis tego orzeczenia w postaci papierowej.

„Zawiadamiający podkreśla, że podobne 'uzupełnienie’ nie zostało zamieszczone w Dzienniku Ustaw przy publikacji wcześniejszej uchwały Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2024 r., dotyczącej ważności wyborów parlamentarnych, mimo że została ona wydana przez tę samą izbę i ten sam skład orzekający sądu” – wskazuje PiS.

Prawo i Sprawiedliwość podkreśla, że uchwały Sądu Najwyższego w sprawach ważności wyborów mają charakter dokumentów publiczno-prawnych i są niezaskarżalne i nie mogą być dowolnie uzupełniane. Ewentualne zmiany ich treści mogą być wprowadzane wyłącznie w ramach przewidzianych ustawą procedur – np. sprostowania oczywistej pomyłki pisarskiej.

Zgłoszone podejrzenie dotyczy przestępstwa urzędniczego oraz fałszerstwa dokumentu i – zdaniem zawiadamiającego – ma istotne znaczenie dla stabilności porządku konstytucyjnego i ochrony legalności procesu wyborczego w Polsce – czytamy.

Przypomnijmy, że zawiadomienie w sprawie dodania adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru Nawrockiego zawiadomienie również I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, o czym SN poinformował już w czwartek.

Polecamy również: Żydonaziści ostrzelali kościół katolicki w Gazie. Dwie osoby zginęły

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!