Wiadomości

Zacharowa: Szefowie MSZ Niemiec i Francji zabiegali o spotkanie z Ławrowem w Nowym Jorku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według rzeczniczki MSZ Rosji Marii Zacharowej ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji oraz „przedstawiciele jednego z krajów Europy północnej” zabiegali w ramach 77 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ o spotkanie z Siergiejem Ławrowem.

Zacharowa na kanale „Rosja-1” przekonywała, że mówienie o izolacji Rosji na arenie międzynarodowej jest nieuzasadnione. Stwierdziła, że „najważniejsi zachodni giganci zaczęli prosić o spotkanie z nami”. Wśród osób, które miały zabiegać o rozmowę z Ławrowem miały być: Catherine Colonna, minister spraw zagranicznych Francji i jej niemiecka odpowiedniczka Annalena Baerbock, a „nawet przedstawiciel jednego z krajów Europy Północnej”.

Już wcześniej Zacharowa informowała, że „niesłuszne jest mówienie o izolacji strony rosyjskiej”, bo „delegacja rosyjska uczestniczny w pełnym programie Zgromadzenia Ogólnego ONZ”. Tymczasem rzecznik wysokiego przedstawiciela unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Peter Stano powiedział, że Unia Europejska nie zerwała kanałów komunikacji z Moskwą, ale spotkanie z Ławrowem w Nowym Jorku w obecnych warunkach nie ma sensu.

Po raz pierwszy od dwóch lat Zgromadzenie Ogólne ONZ odbywa się stacjonarnie w siedzibie w Nowym Jorku w dniach 20-26 września. Według wstępnego programu kierujący rosyjską delegacją Siergiej Ławrow zaplanował około 20 spotkań z przywódcami i szefami MSZ różnych państw, a także z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!