Telewizja internetowa Wiadomości

Wyburzenie chłodni kominowej Elektrownia Łagisza /film/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ważąca blisko 5 tys. ton żelbetowa konstrukcja nieczynnej chłodni kominowej, w należącej do grupy Tauron Elektrowni Łagisza w Będzinie, została w piątek wyburzona. Do detonacji, po której zbudowany w latach 60. ub. wieku obiekt przestał istnieć, zużyto 200 kg materiałów wybuchowych.

Wyburzanie wybudowanych ponad 50 lat temu nieczynnych chłodni to następstwo wyłączenia z eksploatacji w będzińskiej elektrowni pięciu wysłużonych 120-megawatowych bloków energetycznych, które nie spełniały norm środowiskowych, a ich modernizacja nie była możliwa. Ze względu na obecny stan techniczny oraz postępującą degradację obiekty przeznaczono do wyburzenia.

Pierwszą z czterech chłodni wyburzono metodą strzałową już w 2004 roku, kolejną w sierpniu zeszłego roku. Trzecia chłodnia została zburzona ponad półtora miesiąca temu, a czwarta w piątek. Przygotowania do detonacji trwały 1,5 miesiąca. W tym czasie w żelbetowym płaszczu chłodni wywiercono ponad 3 tys. otworów, gdzie – na wysokości 14 i 16 metrów – umieszczono dwa pasy szeregowo połączonych ładunków wybuchowych. Łącznie materiałem wypełniono ponad 170 m bieżących otworów rozmieszczonych w sześciu rzędach. Eksplozja trwała ok. 3,5 sekundy.

Grzegorz Braun! Stanisław Michalkiewicz! Jerzy Robert Nowak i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komentarze