Telewizja internetowa Wiadomości

Wiatraki wytwarzające „czystą energię” są coraz większym problemem dla… środowiska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Łopaty turbiny wiatrowej, służące do wytwarzania czystej energii, stają się dziś ekologicznym wyzwaniem. Ich tworzywo jest bowiem bardzo trudne do utylizacji.

Gigantyczne łopaty turbin wiatrowych wykonane są ze specjalnego plastiku, zwanego FRP (Fiber Reinforced Polymer). To grupa kompozytów powstała z zatopienia materiału włóknistego (najczęściej są to włókna szklane, węglowe, aramidowe i bazaltowe) w polimerowej matrycy. Dzięki takiemu procesowi, powstały materiał jest bardzo lekki i bardzo wytrzymały, zdolny do długotrwałej pracy bez obawy o złamanie czy wyginanie.

Jak dotąd nie znaleziono skutecznego sposobu na przetworzenie i ponowne wykorzystanie tego tworzywa. Dlatego, jak informuje serwis Bloomberg, w Europie co roku ok. 3800 sztuk łopat turbin jest wywożonych na śmietniska. W USA w ciągu najbliższych czterech lat zostanie usuniętych około 8 tys. łopat. Serwis publikuje też zdjęcia z wysypisk odpadów m.in. w Casper w stanie Wyoming, gdzie pocięte fragmenty „wyglądają niczym białe kości wielorybów ułożone jedna przy drugiej”.

Stanisław Michalkiewicz! Stanisław Krajski! Ewa Kurek! Radosław Sikora i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia! Sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!