Telewizja internetowa

Burza na Ukrainie po słowach Mateusza Morawieckiego, który zaliczył Chmielnickiego w poczet największych zbrodniarzy mordujących Żydów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Polski Mateusz Morawiecki zaliczył ukraińskiego hetmana Bohdana Chmielnickiego do tych, którzy dopuścili się na największych zbrodni przeciwko Żydom – pisze Ukraińska Prawda w artykule „Premier Polski postawił Chmielnickiego w jednym szeregu z Hitlerem” (Прем’єр Польщі поставив Хмельницького в один ряд з Гітлером).

– Pierwszym takim wielkim aktem zbrodni popełnionej na Żydach, która dzisiaj w historiografii żydowskiej jest czasami przyrównywana wręcz do Holokaustu, było powstanie Chmielnickiego. To trzeba powiedzieć, że dochodziło wtedy do strasznych zbrodni, historycy mówią o 100 tysiącach wymordowanych Żydów – cytuje słowa Mateusza Morawieckiego Ukraińska Prawda.

Morawiecki przypomniał potem epizod z oblężenia Lwowa, kiedy to Chmielnicki w zamian za wydanie Żydów obiecał odstąpić od miasta.

– A Lwów powiedział, że nie, że nie opuści swoich żydowskich braci i nie opuścił – mówił polski premier.

Polski premier opowiedział następnie o swojej niedawnym pobycie w Toruniu na konferencji „Pamięć i Tożsamość”.

– Jeden z rabinów, który tam był i przedstawił swoje spojrzenie na historię, jednym tchem wymieniał trzech zbrodniarzy – Hitler, Himmler i Chmielnicki. To też pokazuje, jak z innej zupełnie perspektywy można patrzeć na rzeczywistość. Bo bohater dla naszych sąsiadów, to dla nas ktoś, kto doprowadzić de facto do upadku Rzeczpospolitej – mówił dalej Mateusz Morawiecki.

Grzegorz Braun! Stanisław Michalkiewicz! Jerzy Robert Nowak i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!


Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komentarze