Wiadomości

Niemiecki resort obrony odrzuca prośbę o pomoc dla Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht ponownie odrzuciła prośby Kijowa o dostarczenie Ukrainie czołgów – podała Agencja Reutera.

– Do tej pory żaden kraj nie dostarczył Ukrainie wyprodukowanych na Zachodzie bojowych wozów piechoty lub podstawowych czołgów bojowych – powiedziała Lambrecht w Berlinie. – Uzgodniliśmy z naszymi partnerami, że Niemcy nie podejmą takich działań jednostronnie – dodała.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rozmowach z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock w sobotę w Kijowie mówił, że „głównym tematem naszych rozmów było zwiększenie i przyspieszenie dostaw uzbrojenia dla Ukrainy”.

– Oczekujemy, że jesienią otrzymamy pierwsze zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej IRIS, produkowane przez Niemcy. Nie mogę nie wspomnieć o ostatniej inicjatywie, tak zwanym „planie Leopard”, który pojawił się w niemieckich mediach i podkreśla wagę dostarczania takich czołgów z Niemiec. Nie widzimy w tym żadnych przeszkód – mówił Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform.

Kilka dni temu „Spiegel” podawał, że pomimo próśb ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala kanclerz Niemiec Olaf Scholz odmówił przekazania Kijowowi ciężkiego uzbrojenia, szczególnie czołgów podstawowych Leopard 2. „Władze w Berlinie nie widzą takiej możliwości, chociaż jeden z koncernów zbrojeniowych jest gotowy, by wesprzeć Ukrainę” – wskazywał tygodnik.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!