Wiadomości

Kaczyński o KPO: „Stosujemy zasadę elastyczności”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odniósł się do negocjacji z Brukselą ws. KPO. Stwierdził, że Polska stosuje „zasadę elastyczności”. „Granicą jednak jest nasza konstytucja, której nie możemy złamać” – podsumował Jarosław Kaczyński.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową, szef partii rządzącej był pytany o to, jak wyglądają negocjacje Warszawy z Brukselą. Przypomnijmy, że choć nasz Krajowy Plan Odbudowy został zaakceptowany przez szefową KE na początku czerwca, to do tej pory Polska nie otrzymała ani jednego euro. Komisja domaga się realizacji kolejnych „kamieni milowych”, w tym głębszych zmianą w sądownictwie, a także przyjęcia tzw. ustawy wiatrakowej.

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać 158,5 mld złotych, w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (42,7 proc.) oraz na transformację cyfrową (20,85 proc.).

„W negocjacjach z Brukselą stosujemy zasadę elastyczności” – powiedział prezes PiS w rozmowie z PAP. Stwierdził, że „jeśli mielibyśmy absolutną pewność, że pieniądze z KPO i z budżetu głównego do nas popłyną, to rozważylibyśmy pewne posunięcia”. „Granicą jednak jest nasza konstytucja, której nie możemy złamać” – podsumował Jarosław Kaczyński.

– Cały czas toczą się trudne rozmowy. My zarysowaliśmy bardzo jasne, nieprzekraczalne granice, które są zdefiniowane przez polską konstytucję oraz traktaty, które zawieraliśmy, przystępując do Unii Europejskiej – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. W poniedziałek minister do spraw integracji europejskiej w rządzie PiS wystąpił w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości cały czas nie złożył jeszcze pierwszego wniosku o wypłatę pieniędzy. Tego typu dokument miał zostać złożony do końca października tego roku, ale termin został zmieniony.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!