Wiadomości

Była posłanka PO zatrzymana przez CBA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W czwartek w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłą posłankę Platformy Obywatelskiej Bożenę K. – ustalił portal tvp.info. Była parlamentarzystka (opuściła Sejm w 2019 r.) zdaniem śledczych przez lata składała nieprawdziwe oświadczenia majątkowe i działała na szkodę Kancelarii Sejmu. Fakt zatrzymania byłej posłanki potwierdza nam Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Śledztwo w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce rozpoczęła w połowie 2021 roku. Śledczy badali, czy była posłanka składała nieprawdziwe oświadczenia majątkowe. Wskazywano wówczas, że za ten proceder grozi nawet do 8 lat więzienia. W czwartek Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali byłą posłankę na Sejm RP.

„Kobieta została zatrzymana dzisiaj przed południem w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że w latach 2016-2019 złożyła nieprawdziwe oświadczenia majątkowe jako Poseł na Sejm RP, a także jako osoba zarządzająca gminną osobą prawną. Ustalenia śledczych wskazują, że nie wykazała między innymi zobowiązań finansowych oraz posiadanej ruchomości przekraczającej wartość 10 tys. zł.” – czytamy w komunikacie CBA.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje także, że działała na szkodę Kancelarii Sejmu poprzez przywłaszczenia powierzonych jej środków pieniężnych, przeznaczonych na działalność biura poselskiego – tym na wynagrodzenia pracowników w łącznej kwocie około 320 tys. Zł.

Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że chodzi o pochodzącą z Białegostoku byłą parlamentarzystkę Platformy Obywatelskiej Bożenę K. W Sejmie zasiadała przez dwie kadencje (od 2011 roku). W 2019 roku bez powodzenia startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a jesienią tego samego roku nie dostała się do Sejmu.

Po tym, jak nie została wybrana na kolejną kadencję, znalazła zatrudnienie w Kancelarii Senatu, gdzie – jak opisywały media – zajmuje się m.in rozliczaniem wydatków na biura senatorskie. CBA wskazuje, że po zakończeniu przeszukania mieszkania byłej parlamentarzystki, zostanie ona przewieziona do prokuratury.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!