Wiadomości

Afera z udziałem sędziów TSUE i przedstawicieli KE oraz EPL

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Francuski dziennik „Libération” pisze o skandalu finansowym w instytucjach Unii Europejskiej, z udziałem polityków Europejskiej Partii Ludowej. W ubiegłym tygodniu dziennik oskarżył przewodniczącego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Klausa-Heinera Lehna o defraudację środków publicznych. W dzisiejszym wydaniu francuska gazeta pisze o aferze z udziałem sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Dziennik „Libération” oskarżył o konflikt interesów i handel wpływami sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – między innymi jego przewodniczącego sędziego Koena Lenaertsa] oraz ważnych unijnych urzędników związanych z Europejską Partią Ludową.

W latach 2010–2018 mieli oni uczestniczyć w spotkaniach nielegalnie opłacanych z publicznych funduszy. Ich organizatorami mieli być Karel Pinxten – były audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, skazany niedawno za oszustwa finansowe, oraz brukselscy lobbyści.

W spotkaniach, wg dziennikarzy, brali udział między innymi – były szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, były wiceprzewodniczący Jyrki Katainen czy Johannes Hahn, obecny komisarz do spraw budżetu i bliski współpracownik przewodniczącej komisji Ursuli Von der Leyen.

„Libération” ujawnił również, że Komisja Europejska oraz władze kilku państw naciskały na Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, aby nie prowadził śledztwa w tej sprawie. Ważne stanowiska w tym urzędzie objęli niedawno działacze związani z EPL – zauważył lewicowy dziennik.

Redaktor naczelny „Libération” nazwał sprawę „bardzo poważną” i stwierdził, że Europejska Partia Ludowa zbudowała „państwo w państwie” w Unii Europejskiej. Według dziennika rząd w Paryżu jest „zażenowany” aferą, która może negatywnie wpłynąć na rozpoczynającą się za miesiąc francuską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!