Wiadomości

ABW zatrzymała Radosława S. pod zarzutem pomocy rosyjskiemu szpiegowi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Radosław S. to kolejny zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie rosyjskiej siatki szpiegowskiej, która działała m.in. przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Według mazowieckich „pezetów” Prokuratury Krajowej mężczyzna pomagał aresztowanemu pół roku wcześniej Marcinowi K., który przyznał się do działań na rzecz obcego wywiadu – informuje portal TVP Info.

Na razie służby są dosyć oszczędne, jeżeli chodzi o ujawnianie, co dokładnie zarzuca się Radosławowi S. Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił zarzut „ułatwienia prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej”. Grozi za to 10 lat więzienia.

Śledczy ujawnili tylko, że Radosław S. pomagał Marcinowi K., który został zatrzymany i aresztowany w maju tego roku pod zarzutem działania na rzecz obcego wywiadu. Dokładnie rosyjskiego. K. przyznał się i złożył bardzo obszerne wyjaśnienia.

– Realizował zlecone zadania, w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach, czyli dane istotne dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP – tak o Marcinie K. mówił w maju Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Na wniosek prokuratury Radosław S. został aresztowany na trzy miesiące. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań „pomocników” Marcina K.

ABW nie kryje, że od kilkunastu miesięcy obserwuje wzmożoną działalność wywiadowczą służb Rosji i Białorusi na terenie Polski.

Od 2020 r. decyzją Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego, mazowieckie „pezety” mają zajmować się wszystkim sprawami dotyczącymi „przestępstw przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej”. Ten rozdział Kodeksu karnego dotyczy zarówno szpiegostwa, jak i działań separatystycznych oraz zamachu na prezydenta czy np. usunięcia przemocą konstytucyjnego organu RP.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!