Felietony

2017 rokiem UPA na Wołyniu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po całej serii antypolskich incydentów i prowokacji na Ukrainie, mamy kolejne poważne potwierdzenie budowania tam tożsamości na kulcie UPA . Wołyńska Rada Obwodowa na wniosek deputowanych neobanderowskiej partii Swoboda ogłosiła rok 2017, rokiem Ukraińskiej Armii Powstańczej. Jak donosi portal vgolos.com.ua uchwałę poparło 46 z 53 deputowanych. W uchwale podjęto także kwestię uhonorowania „ofiar polskiej represyjnej Akcji Wisła”, która przecież wg. rzetelnych polskich historyków zatrzymała ludobójstwo, mające miejsce jeszcze po oficjalnym zakończeniu działań wojennych, aż do 1947 roku.

Wołyńska obwodowa administracja, ma opracować plan obchodów 75 rocznicy utworzenia UPA, na co zostaną przeznaczone środki finansowe z publicznych pieniędzy, dając nieograniczone możliwości promocji zbrodniczej formacji. Przejawem tego będzie m.in. uporządkowanie pomników i tablic pamiątkowych ku czci członków UPA, comiesięczny dodatek do emerytur weteranów Ukraińskiej Armii Powstańczej mieszkających na Wołyniu oraz  zapewnienie im  możliwości leczenia i rehabilitacji.

Symetrycznie z zadbaniem o członków UPA, ruszy akcja gromadzenia relacji i dokumentów na temat działalności  tej zbrodniczej formacji,  w celu promowania, a wręcz gloryfikowania ich ‘walki’ o wolną Ukrainę.

Dokąd zmierzasz Ukraino? Przecież tego typu akcje świadczą jedynie o tym jak bardzo Polsce i Ukrainie jest nie po drodze – bo, o ironio! na tej ponoć wolnej obecnie Ukrainie katów Polaków nazywa się bohaterami, wynosząc ich na piedestały.

14 października 2017 roku, w dzień powstania UPA, może dojść do rzeczy niebywałej – kiedy my obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, na Ukrainie mają swoje Święto UPA – w tym roku w 75 rocznicę powstania tej zbrodniczej formacji. Jak się do tego odniesie rosnąca mniejszość ukraińska w Polsce? Co będzie obchodzić w ten dzień w szkołach z ukraińskim językiem nauczania w ramach kultywowania ukraińskich tradycji?

Prezes Jarosław Kaczyński niedawno wywołał wśród Ukraińców falę oburzenia, stwierdzając, że Ukraina nie wejdzie do Europy pod sztandarami UPA. Tymczasem, nie tylko wchodzi mając ułatwiony ruch bezwizowy do krajów Unii Europejskiej od czerwca bieżącego roku i to głównie dzięki zabiegom Polski, ale wręcz już nikt w UE się nie buntuje, jak za prezydenta Juszczenko kiedy, to uhonorował Stepana Banderę i oficjele z Brukseli przymykają oko na coraz śmielsze propagowanie bohaterów jego pokroju i ich ludobójczej ideologii. Polski rząd bezwarunkowo – bo przecież rzucanie słów na wiatr nie można nazwać stawianiem warunków – karmi i podsyca antypolskie działania na Ukrainie udzielając wsparcia finansowego i politycznego.

W sytuacji, gdy w tym momencie Minister Spraw Zagranicznych, Witold Waszczykowski, chełpi się realizacją pogłębiania współpracy również z Ukrainą, wypada jedynie wątpić, by dotrzymał słów wypowiedzianych w wywiadzie dla tygodnika Wprost w grudniu 2016 roku gdzie zadeklarował, że gdyby 75 rocznica powstania UPA była obchodzona na Ukrainie na poziomie państwowym, to:

„…z Polski nikt tam już nie pojedzie. Mam nadzieję, że w Kijowie mają tego świadomość, bo przesłanie z Polski było bardzo jasne.”

„…świadomość”?- chyba odmienny stan świadomości” panie ministrze. Dla nas Polaków, szczególnie Kresowian i potomków ofiar UPA, dodatkową potwarzą jest to, że obchody 75 rocznicy powstania UPA mają mieć miejsce z pełnym rozmachem na Wołyniu, ziemi przesiąkniętej polską krwią, w wyniku ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem, z rąk ‘herojów’ przy wsparciu ludności cywilnej. Tragizmu tej sytuacji dodaje fakt, że to nie ci sprawiedliwi Ukraińcy, którzy ratowali Polaków są obecnie na Ukrainie bohaterami, lecz bezwzględni mordercy opętani nienawiścią.

 

Jolanta Lamprecht

Grzegorz Braun! Stanisław Michalkiewicz! Jerzy Robert Nowak i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!