Świat Wiadomości

Władze Izraela zamknęły duży meczet po ataku terrorystycznym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal pulsazji.pl zamachu terrorystycznym na izraelskich policjantów, władze Państwa Żydowskiego zadecydowały w piątek o zamknięciu dostępu do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie.

Zamknięcie dostępu do meczetu Al-Aksa sprawiło, że muzułmanie nie mogli odprawić piątkowych modłów w meczecie uznawanym za trzecie najświętsze miejsce islamu. Władze izraelskie podjęły decyzję o zamknięciu dostępu po tym, jak trzech napastników palestyńskich zastrzeliło dwóch izraelskich policjantów, a następnie próbowało schronić się przed pościgiem w meczecie Al-Aksa. Tam terroryści zostali zastrzeleni przez izraelskie służby bezpieczeństwa.

Zamknięcie dostępu do meczetu potępiły władze jordańskie, które formalnie sprawują pieczę nad tym muzułmańskim miejscem kultu. Minister ds. islamu Jordanii, Wael Arabiyat określił posunięcie władz Izraela mianem „niebezpiecznego” i „bezprecedensowego”. Premier Izraela Benjamin Netanyahu wezwał do spokoju i wskazał, że Wzgórze Świątynne zostanie zamknięte ze względów bezpieczeństwa co najmniej do niedzieli.

Sprawujący kontrolę na Strefą Gazy Hamas zamknięcie dostępu do Al-Aksa nazwał „wojną religijną” i wezwał do atakowania sił bezpieczeństwa i armii Izraela oraz osadników żydowskich. Na terenach kontrolowanych przez Hamas zorganizowano marsz dla uczczenia udanego ataku na izraelskich policjantów.

Atak terrorystyczny w rejonie Wzgórza Świątynnego i będące jego konsekwencją zamknięcie dostępu do meczetu Al-Aksa stanowi niebezpieczny zwrot w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Meczet stanowi szczególnie ważny dla Palestyńczyków symbol religijny, a wezwanie do jego obrony może stanowić silny czynnik mobilizujący do rozszerzania konfliktu z Państwem Żydowskim. Od nazwy meczetu wzięła nazwę Druga Intifada (Intifada Al-Aksa) – powstanie palestyńskie w latach 2000-2004. Bezpośrednią przyczyną jego wybuchu była wizyta ówczesnego premiera Izraela, Ariela Szarona na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

Źródło: pulsazji.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!