Polska Wiadomości

W sejmie o reformie edukacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sejm zajął się dziś sprawą reformy edukacji. Podczas pierwszego czytania projektów stosownych Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, minister edukacji Anna Zalewska tłumaczyła, że celem zmian jest podniesienie jakości polskiej edukacji, przywrócenie kształcenie ogólne i zaprzestanie uczenia pod testy. Temu właśnie ma służyć zmiana struktury szkolnictwa, w tym likwidacja gimnazjów i powrót do 8-klasowej podstawówki.

 

– Rodzice kochają swoje dzieci i płacą podatki, dlatego pragną dobrej szkoły, szkoły, która ma dobrą jakość edukacji, która nie tylko testuje, ale wychowuje, gwarantuje bezpieczeństwo i która daje satysfakcję nauczycielowi i radość chodzenia do szkoły dzieciom – powiedziała Zalewska.

 

Minister Zalewska zwróciła uwagę, że należy wrócić do kształcenia ogólnego i nauki poszczególnych przedmiotów. Tłumaczyła też konieczność wprowadzenia czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum i szkoły branżowej. Jak mówiła, edukacja szkolna powinna wyglądać tak, że kończąc ją, absolwent powinien być przygotowany do pracy lub do podjęcia studiów, jednocześnie ma być gotowy do uczenia się przez całe życie. Mówiła nadto o potrzebie wzmocnienia małych szkół, które mają stać się centrami uczenia się przez całe życie. Przy małych szkołach mają też być biblioteki. Dodała nadto, że projekt reformy oświatowej w toku prac nad nim był poddawany szerokim konsultacjom.

 

– To jest zwyczajnie nieprawda, że coś się dzieje na kolanie, szybko, bez konsultacji, bez debaty, bez przygotowania. Od lutego dyskutujemy w całej Polsce. Każdy mógł się na debatę zapisać. Sami kuratorzy przeprowadzili ok. 160 spotkań – powiedziała, dodając, że nie będzie problemu z podwójnym rocznikiem w 2019 r. – Jest tak dramatyczny niż demograficzny, że nie będzie żadnego problemu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!