Historia Wiadomości

W ostatnim etapie prac na Łączce IPN odnalazł szczątki około 100 osób

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– IPN w ostatnim etapie poszukiwań ofiar komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach odnalazł szczątki około 100 osób – podał w środę wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Dodał, że na Łączce nie ma już żadnych szczątków ofiar totalitaryzmu.

– Przebadaliśmy Łączkę, odnaleźliśmy wszystkie ofiary komunizmu pogrzebane tam w sposób tajny w latach 40. i 50. Zakończyliśmy te prace – powiedział Szwagrzyk, który w IPN kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji. – Ile szczątków odnaleźliśmy? 29 szczątków ludzkich, o których możemy powiedzieć, że one stanowiły pewną odrębność i ok. 5 tysięcy fragmentów szczątków ludzkich. Z tego kości długich, które dały się policzyć (…) mamy 1088. (…) Myślę, że liczba 100 (osób) została osiągnięta – poinformował Szwagrzyk.

Dodał, że w ciągu minionych 11 tygodni działań IPN na Łączce udało się odnaleźć tylko cztery szczątki ludzkie w całości. Podkreślił też, że część odnalezionych czaszek nosi ślady po zabiciu ofiar tzw. metodą katyńską, czyli strzałem w tył głowy. IPN poszukiwał na Łączce szczątków ofiar komunizmu od 2012 r.

W latach 1948-56 komunistyczna bezpieka ukryła tam ciała kilkuset ofiar – często byli to żołnierze walczący z sowietyzacją Polski. Większość z nich została zamordowana w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Wśród odnalezionych i już zidentyfikowanych szczątków znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.

Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego. Ustalenie tożsamości tych i innych bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań genetycznych. Wkrótce w tej sprawie – jak zapowiada IPN – ma zostać utworzone konsorcjum uczelni medycznych, które będą prowadzić badania DNA dotyczące odnalezionych szczątków.

IPN rozpoczął w środę poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie zginął m.in. rtm. Witold Pilecki. Specjaliści Instytutu rozpoczęli również prace na Opolszczyźnie, Lubelszczyźnie i na Litwie.

– Dziś rano rozpoczęły się prace poszukiwawcze na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie (…). To druga odsłona naszych działań realizowanych w tym miejscu, bo pierwsze działania wykonaliśmy w ubiegłym roku – poinformował wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który w środę, m.in. wspólnie z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem i szefem pionu śledczego Andrzejem Pozorskim, podsumował dotychczasowe poszukiwania ofiar komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego w Warszawie.

Prace w dawnym więzieniu na Mokotowie, gdzie obecnie znajduje się powstające Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mają potrwać do końca lipca br., ale w przyszłości – jak zapowiedział wiceszef IPN – mają być kontynuowane. – Spodziewamy się znaleźć szczątki ludzkie zarówno tych, których uśmiercono w okresie komunizmu, jak i tych, których uśmiercono w okresie drugiej wojny światowej – powiedział Szwagrzyk.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!