Gospodarka Polska Wiadomości

PGE odkupi od Francuzów elektrociepłownie w Polsce?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska Grupa Energetyczna i EDF podpisały umowę dotyczącą transakcji sprzedaży francuskich aktywów w Polsce. PGE zobowiązała się do samodzielnego nabycia tych aktywów – podała PGE w komunikacie.

„PGE – wcześniej deklarująca udział na poziomie 60 proc. w transakcji realizowanej wraz z partnerami biznesowymi – obecnie występuje jako jedyny oferent i zobowiązała się do samodzielnego nabycia aktywów EDF w Polsce (…)” – podano w komunikacie.

„Puls Biznesu” podał na stronie internetowej, powołując się na anonimowe źródło, że PGE jest gotowa zapłacić za aktywa 1 mld euro.

PGE zobowiązała się do nabycia wszystkich akcji EDF w EDF Polska SA, która jest właścicielem w szczególności czterech elektrociepłowni tj. Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik. Grupa zakupi także wszystkie akcje EDF w ZEC „Kogeneracja” SA, która jest właścicielem czterech elektrociepłowni tj. Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.

„Warunki POA dają EDF opcję do zawezwania PGE do podpisania umowy sprzedaży akcji wskazanych wyżej aktywów, przy spełnieniu pewnych warunków, w tym uzyskaniu zgód korporacyjnych EDF na transakcję sprzedaży” – napisano w komunikacie.

„Umowa sprzedaży akcji może zostać zawarta w terminie do 26 lipca 2017 roku. Spółka poinformuje odrębnym raportem o kolejnych działaniach w ramach transakcji” – dodano.

Pod koniec stycznia spółki: Energa, Enea, PGE i PGNiG Termika podpisały porozumienie (memorandum of understanding) z EDF dotyczące prowadzenia negocjacji w sprawie kupna aktywów EDF w Polsce oraz badania due diligence w tym zakresie.

W połowie marca PGNiG Termika odstąpiło od udziału w transakcji przejęcia aktywów EDF w Polsce. W czwartek Energa podała, że zrezygnowała z udziału w transakcji nabycia polskich aktywów należących do EDF.

„Pogłębione analizy poczynione w ostatnich tygodniach wspierają ukierunkowanie inwestycji i przejęć Grupy ENERGA na projekty w większym stopniu tworzące synergię z jej aktualną bazą aktywów i obszarem kompetencyjnym, a także umożliwiające istotniejsze wzmocnienie bilansu Grupy ENERGA oraz efektywności zarządzania aktywami. Tego typu inwestycje będą traktowane priorytetowo” – podała Energa.

Również Enea poinformowała w czwartek, że zarząd zdecydował o rezygnacji z zakupu aktywów EDF w Polsce.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!