Polska Wiadomości Wiara

Boże Ciało

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tradycyjnie, jak co roku, sześćdziesiąt dni po Wielkanocy obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwane popularnie Świętem Bożego Ciała.

Boże Ciało tradycyjnie obchodzimy w czwartek po uroczystości ku czci Trójcy Świętej. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę Cudu Eucharystycznyego, jaki miał miejsce w roku 1263 w Bolsenie, kiedy to hostia zaczęła krwawić w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza. Tak opisał to wydarzenie ks. Władysław Gasidło w książce „Św. Krystyna strażniczką Eucharystii”:

„Zdarzyło się w 1263 r., że z pielgrzymką do grobu świętych Apostołów Piotra i Pawła wyruszył kapłan Piotr z Pragi. Na skutek szerzącej się herezji podważającej realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie także on zwątpił w tę Boską tajemnicę. W Rzymie chciał odzyskać dar głębokiej wiary. Pielgrzymując znanym pątniczym szlakiem zatrzymał się w Bolsenie, by oprawić Mszę św. przy grobie św. Krystyny. Nie przypuszczał wówczas, że Bóg wybierze to miejsce, aby objawić mu Tajemnicę swojej eucharystycznej obecności.

Kiedy kapłan przystąpił do rozdzielania Komunii Świętej, jedna z Hostii nagle zaczęła krwawić. Najświętsza Krew przesączyła się przez jego palce i spłynęła na białe płótno korporału. Hostia, którą Piotr z Pragi nadal trzymał w dłoni, zachowała postać białego chleba. Ksiądz zawinął ją w korporał, włożył do kielicha i chciał powrócić do zakrystii. Wtem kilka kropel Krwi upadło na posadzkę. Piotr z Pragi zadrżał, krzyknął i stracił przytomność. Świadkowie cudu stłoczyli się wokół ołtarza, podziwiając pozostawiony na nim korporał z 25 śladami krwi Chrystusa, tworzącymi na nim podobiznę Ukrzyżowanego.”

Celem upamiętnienia tego wydarzenia rok później papież Urban IV postanowił (bullą Transiturus) ustanowić święto, przy czym miało ono stanowić zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i błędy heretyków. Miało też ono służyć uczczeniu ustanowienia Najświętszego Sakramentu, którego to rocznica przypada w Wielki Czwartek. Nie może ona być jednak tego dnia uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia. Z uwagi na śmierć papieża Urbana IV bulla Transiturus nie została ogłoszona i święto nie zostało w związku tym wówczas ustanowione. Uczynił to dopiero papież Jan XXII w roku 1317. W Polsce po raz pierwszy uroczystość ta obchodzona była w roku 1320, a wprowadził ją biskup Nankier – biskup diecezji krakowskiej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!